Jan. 1915.] Onze Reglementen en Voorschriften. B. Uw voorstellen zullen een hoop geld kosten, want er zal, om die werkwijze vlot te doen verloopen, veel coulanter moeten worden verstrekt dan thans. Er zullen veel meer exemplaren moeten worden gedrukt en er zullen veel meer ongebruikte vervallen exemplaren moeten worden weggeworpen. Antwoord: Ja, het zal wat geld kosten, hoewel niet zoo heel veel meer dan thans. Denk slechts aan de talrijke drukwerken, die bij de tegenwoordige regeling ongebruikt liggen te verslingeren in allerlei militaire sociëteiten en op allerlei bureau's. Maar daar staat tegenover, dat men betere waarborgen zal verkrijgen, dat de voorschriften worden gekend en opgevolgd; dat persoonlijke en materieele belangen beter worden behartigd en dat de vakkennis van het Europeesche en Inlandsche deel van ons leger weer op behoorlijk peil zal worden gebracht. Aan den anderen kant kan op tal van onnoodige uitgaven bezuinigd worden: ik herinner hier b. v. aan de zoogenaamde kunstreizen van luitenants, die in Indië geboren zijn, dikwijls al jaren te velde zijn geweest en na afloop van een cursus in de Javaansche taal een reisje gaan maken over Java onder geleide van hun leeraar, om b. v. een oerbosch te zien bij Blitar of een besnijdenisfeest bij te wonen in Djocdja! C. Gij wilt van de militairen in het algemeen gesproken „wandelen de archiefkasten" maken. Antw. Neen, het tegendeel is waar. Ik wil hen juist ontlasten van een groote hoeveelheid overtollige administratieve beslommeringen. Maar wat ze moeten weten, dat wil ik hun voorzetten in een duidelijk afgebakend bestek. De bijzondere orders en voorschriften voor hun eigen wapen, die ze moeten hebben en waarin voor eiken rang en voor elke betrekking duidelijk is omschreven waf ze moeten weten. De algemeene orders en reglementen, tot een minimum gereduceerd, praktisch ingericht en zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt ter raad pleging en bijwerking. Waarin eveneens omschreven, wie ze moeten hebben en wat daarvan door iederen rang of iedere betrekking moet gekend worden (ik denk b.v. aan den garnizoensdienst, de eerbewijzen, velddienst, oorlogsrecht, krijgstucht, e. d.). Zooals hiervoren gezegd, heb ik getracht de hoofdlijnen aan te geven, waarlangs verbetering in den tegenwoordigen (m. i. onhoud- baren) toestand zou kunnen worden gebracht. 26

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 32