Het uniformvraagstuk van het Ned. Ind. Leger. [Jan. 1915. allen tijde gegolden voor den militair. Sedert eeuwen ziet men in de kleeding der strijders een soort opschik, die ten doel had tet gevoel van eigenwaarde bij den man te verhoogen. „Mieuxvous habillez le soldat, mieux il fait son devoir" heeft eenmaal Napoleon geschreven. Hij een beschouwing van onze tegenwoordige uniform zal men dadelijk opmerken, dat dit soldatenkleed waarlijk geen gevoel van eigenwaarde bij den man zal opwekken. De grijsgroene kleeding moge voor de veldtenue goed zijn, als uitgaanskleeding in garnizoen is zij al zeer weinig hartverheffend. Heeft men ooit onpractischer, burgerlijker hoofddeksel gezien dan de model gr. gr. pet? Het is dan ook gebleken bij het Koloniaal Werfdepot in Nederland, bij navraag aan gerepatrieerden, waarom zij zich niet hadden gereëngageerd, dat velen zich beklaagden over de dagelijksche uitgaanstenue. De donkerblauwe kleeding, in welke de soldaat op z'n netst moet zijn, waarin hij moet kunnen „geuren", is n. m. m. leelijk en onprac- tisch. Leelijk omdat ze doodsch van uiterlijk en slecht van lijn is. De attila, een ruiterkleedingstuk, behoort niet samen met een lange pantalon en een pet met kwast.; de attila is als zoodanig nog bedorven door het ontbreken van de horizontale taille-naad. Onpractisch is deze kleeding, omdat de borstzakken niet kunnen gebruikt worden zonder een leelijk doen uithollen; gevulde broek zakken onder de korte attila geven een leelijk figuur beneden de heupen. Een attila kan ook alleen mooi passen (met goed gestrekte tressen) als de borst wat opgevuld is en het geheel goed sluitend zit, eischen die aan kleeding voor de tropen niet te stellen zijn. Verder is op te merken, dat de drachttijd van 3 jaar (voor de pet 4 jaar) te lang is; vooral in een warm klimaat zien veel attila's, na eenige malen doorzweten tengevolge van gebruik bij parades, eere-wachten enz., er spoedig onooglijk uit. Die lange drachttijd is een noodzakelijk gevolg van het feit, dat de blauwe kleeding niet is af te dragen in gewone diensten; dit is m. i. een der voor naamste fouten dezer uniform. 1) De glimmende knoopen hebben de attila wel wat minder somber gemaakt, maar nu ontbreekt alle kleur. 29

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 35