Jan. 1915.] Het uniformvraagstuk van het Ned. Ind. Leger. De zwart-lakensche officierskleeding is ondragelijk warm. De meest wenschelijke toestand is, dat de garnizoenskleeding (uit- gaans-tenue) door toevoeging van eenige versieringen is te maken tot groote tenue, doch tevens is af te dragen bij de gewone diensten. De voordeelen hiervan spreken vanzelf: de uitrusting wordt een voudig; de man heeft door geregelde vernieuwing steeds nette uitgaanskleeding; de op te leggen magazijnsvoorraden worden een voudig van samenstelling. Ik meen in onderstaand ontwerp een samenstelling te hebben gevonden, die aan de zooeven genoemde wenschen voldoet. Alvo rens dat ontwerp te beschrijven, wil ik nog het volgende op merken. Onder de Indische zon en in de Indische omgeving mag en moet onze kleeding kleurig zijn; de veldkleeding, die aan bijzondere eischen moet voldoen, uitgesloten. Bedenk de voorliefde van alle inlanders voor helle kleuren! Bovendien moet er afwisseling in kleu ren zijn voor de verschillende wapens, teneinde korpsgeest in den goeden zin van het woord op te wekken; de man voelt zich dan in zijn uniform Infanterist, Artillerist, enz., en niet alleen gewoon soldaat No. zooveel. Er moet iets vroolijks komen in het uiterlijk van onze soldaten, iets kleurigs dat opwekkend stemt en den man trotsch op zijn uniform maakt. Niets mag in dezen nagelaten worden, dat vooral den nuchteren, weinig idealistisch aangelegden Nederlander kan opfrisschen en wat enthousiasme kan bijbrengen! Ik wil thans mijn voorstel geven. Reeds sprak ik er over met meerdere collega's en ook met onder-officieren en minderen; het verheugde mij tenzeerste bij vrijwel allen veel belangstelling te vinden; vooral in den troep zeide men veel prijs te zullen stellen op sierlijke kleeding. Garnizoenskleeding. Jas en pantalon van grijsgroen serge; up en down kraag; vier zakken met kleppen; een split midden achter; platte dofbronzen knoopen met wapen-emblemen. De uitmonstering opgenaaid (dus gemakkelijk af te tornen); voor de Infanterie en Genie oranje-geel, voor de Cavalerie en Artillerie blauw; voor de Administratie, den Topographischen dienst enden 30

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 36