Het uniformvraagstuk van het Ned. Ind. Leger. [Jan. 1915. en urgente vernieuwing van het uiterlijk van den soldaat. Volgens berekening kan, mits de voorstellen, bestellingen, enz. met „tele- graphischen spoed" behandeld worden, op 1 April 1916 begonnen worden met de eerste verstrekking aan de troepen op Java en kan het leger op 1 April 1917 voor de eerste maal geheel voorzien zijn. Ik teeken hierbij aan, dat het billijk zal zijn de officieren bij zulk een uniformwijziging een tegemoetkoming te schenken. Welk bezwaar kan er overigens tegen zijn hun toe te staan de voor de veldtenue benoodigde uitrustingstukken tegen normale betaling van den lande te ontvangen? Late men nu niet schermen met bena deeling van den particulieren handel; die behoeft toch heusch niet te drijven op onze kleine traktementen Tot slot het navolgende: Het I. M. T., zoomede de dagbladen, leverden in den loop der jaren reeds heel wat beschouwingen over het uniformvraagstuk. Het waren uitingen van mannen uit den troep, die zich ernstig interesseerden voor deze belangrijke aangelegenheid. Toch bleven die uitingen nagenoeg alle zonder resultaat, omdat tot nog toe in ons leger de uniformquaestie niet erkend werd als in de eerste plaats te zijn een troepenzaakzij werd immers vrijwel uitsluitend be handeld door de bureaux. De daar geplaatste officieren staan grootendeels buiten aanraking met den troep, kennen dus de wen- schen en behoeften veel minder dan de troepenofficieren; daarom zou het tenzeerste gewenscht zijn, wanneer laatstgenoemden in kleedingquaesties meer invloed kregen, door hen bij zich voordoende gelegenheden met een officier der Intendance in commissie te benoemen. Voor wat betreft mijn bovenstaande voorstellen, zou ik in over weging willen geven een stel kleeding volgens de aangegeven denkbeelden hier te doen aanmaken. Een voorbeeld spreekt beter dan vellen vol geschrijf. Ch. Kies. Kap. Artie. 35

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 41