Van prévenir en guérir. Jan. 1915.] hebben gegeven? Die fuselier vertrouwt natuurlijk, dat de toean litnan hem wel beter zal maken, dat die het wel weten zal en die weet het in den regel niet. Tegenover hoeveel ziekten komen wij hier buiten, in de praktijk, te staan en... hoe weinig weten we van eenige behandeling, eenige diagnose af. Als een fuselier dikke beenen krijgt, noemen we het beri beri, bij verhooging van temperatuur geven we castorolie (tegen eventueele lijntrekkerij) en pillen (tegen de koorts), bij bloeding of won den binden we er een lappenwinkel met een op goed geluk gekozen zalf omheen en er is maar één ziektegeschiedenis, van wier verloop we eenig meerder begrip hebben, wijl die ziekte, ongelukkig genoeg, in onze armee schering en inslag is, en daarom ook met rooden inkt geboekt wordt. En toch, wat wij, detachements- en patrouillecommandanten hier buiten, op dagen en dagen afstands van een dokter of een ziekenzaal, zoo broodnoodig hebben, is eenige meerdere medische ontwikkeling. We behoeven en we wenschen geen academische opleiding en kennis, het is niet noodig, dat we eenig begrip hebben van alle negenen dertig (als ik me vergis, vergis ik me „in commissie") vormen van bekkens (zie prof. Treub) en we behoeven niet met een verlostang of een reageerbuisje rond te draven, maar we hebben practische, medische ontwikkeling noodig! Ik zou hier niet over schrijven, als ik zelf niet gedurende bijna 2 jaar deze theorie aan de droeve praktijk had kunnen toetsen. Want op den voorgrond moet gesteld worden, dat op de buitenbe zittingen de posten en detachementen dikwijls bijna onbereikbaar voor den naasten dokter zijn gelegen. Ik ben hier nu op patrouille in een streek, waar verzet zeer goed kan voorkomen, op twee dagen afstands van den naasten post, die er medisch precies voorstaat als ik. Op dien post kan, als het niet lek, gezonken of onklaar is, beschikt worden over een schoenertje, dat in 1 dag een anderen post kan bereiken, medisch uitgerust als boven. Van daar kan nu en dan een motorboot (tenminste als er benzine is) weer in 1 dag een anderen post bereiken. Hier is een nederzetting van de missie, en hier heeft men dus eenige hoogere medische begrippen. Edoch, 10 dagen verder woont eerst een dokter. Tenzij ja, tenzij er een witte boot is! 40

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 46