Uit de PraciijH. Opmerkingen uan Snianterist. Het gehalte van onze Inlandsche militairen. Een vrij belangrijk percentage van onze Inlandsche militairen is lichamelijk en geestelijk minder geschikt voor den militairen dienst. Zijn de keuringseischen te laag? Mij is verzekerd, dat zulks niet het geval is. Het feit, dat vrij veel Inlanders voor den militairen dienst worden aangenomen, niettegenstaande zij lichamelijk en geestelijk niet ten volle geschikt zijn, zou een gevolg zijn van de omstandigheid, dat eene keuring voor den militairen dienst lang niet ieders werk is. In het algemeen zoude die keuring slechts met vertrouwen aan de oudere officieren van gezondheid kunnen worden opgedragen. Is deze bewering juist, dan is het recht tot goed-keuring thans toegekend aan de civiele geneesheeren—in algemeenen zin-ver oordeeld. Om het kwaad op te heffen, zoude bepaald kunnen worden, dat de keuring door de civiele geneesheeren slechts eene voorloopige is en dat alle door hen voor den militairen dienst goedgekeurde Inlanders in het garnizoen, waarheen zij worden opgezonden, door een—niet te jong-officier van gezondheid moeten worden herkeurd. Die laatste keuring zij de beslissende. Het is zeer waarschijnlijk, dat dan meerdere van de voorloopig goedgekeurden zuhen afvallen, welke op 's lands kosten naar de plaats van voorloopige keuring waren terug te zenden. Ook de voeding van „alle" voorloopig goedgekeurden ware van af den dag vóór dien van de voorloopige keuring, c. q. tot en met den dag van terugkeer ter plaatse, voor 's lands rekening te nemen. De kosten daardoor veroorzaakt zouden belangrijk minder zijn dan de schade thans toegebracht door het aannemen van niet ten volle geschikte personen. Een ander voordeel van deze regeling zoude zijn, dat de wervers buiten de garnizoenen minder gelegenheid zouden hebben tot knoei erijen, omdat de premiën eerst in de garnizoenen zouden worden uitbetaald en vooral omdat ze (de wervers) geene zekerheid zouden hebben, dat de voorloopig goedgekeurden niet bij de definitieve keuring zouden worden afgekeurd. En in de garnizoenen staan die wervers meer onder tucht en controle. Infanterist. 45

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 51