Jan. 1915.] Uit de practijk. Taktische oefeningen op de kaart. (A. O. 1914 No. 34.) in ver band met de Infanterie order No. 17. In het artikel: „Kaderoefeningen op de kaart", voorkomend in de militaire Spectator No. 11 van November 1913, is bijkans aan het slot het navolgende verkondigd: „Men kan een uitnemend divisiecommandant en bekwaam tacti cus zijn en niettemin de vereischte paedagogische en andere „eigenschappen missen, om kaderoefeningen op de kaart met vrucht „te leiden. „Het streven zij daarom gericht op het aankweeken van speci aliteiten, enz. „Mocht men dezen weg niet willen inslaan, men kieze een anderen, „beteren, maar men verandere in ieder geval den bestaanden toe stand, volgens welken de oefeningen moeten dienen zoowel om „den leeraar (leider) als de leerlingen (deelnemers) te bekwamen." In ons Ned. Ind. Leger heeft men daarover blijkbaar eene andere meening en zou aan 't laatste woord (bekwamen) moeten worden toegevoegd: „en te beoordeelen." Infanterist. Seinen. De aandacht wordt nog eens gevestigd op de hoogst eenvoudige seinmethode „de Lange". (zie Mavors No 12 van December 1913). Infanterist. Opleiding en oefening der Infanterie. De nieuwe bepalingen omtrent de opleiding en oefening der Infanterie zijn ongetwijfeld een groote stap in de goede richting, maarer blijft daarom toch nog wel wat te wen- schen over. Wat helpen die goede bepalingen, zoolang de officieren van de compagnie, van het bataljon nog steeds zulk een groot aantal dagen verhinderd worden bij den troependienst aanwezig te zijn. Hoe kan onder die omstandigheden van eene behoorlijke oefening van den troep sprake zijn? De wil van de officieren is goed genoeg, maar de telkens en telkens weer voorkomende belemmeringen in den dienst door piket, 46

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 52