Uit de practijk. [Jan. 1915. geréchtelijke onderzoeken, krijgsraden, commissies van ontpakking, van keuring- en afkeuring, halfmaandelijksch fourageeren, commis sies van opname, overgave en overname, registratie, e. d. g. zijn eene kwelling voor alle Korps- en Compagniescommandanten en voor elk officier, die belang stelt in zijn vak. Wanneer krijgen we nu bij elk bataljon eenige officieren voor speciale diensten, bij voorbeeld per bataljon 1 kapitein en 1 luitenant? Zeker eene zoodanige formatieuitbreiding zou geld kosten, maar die uitgave zou zéér in het belang van het leger, dus in 's lands belang zijn, .niet het minst omdat we daarmede in oorlogstijd al thans „eenige" reserve aan officieren zouden hebben. Het geld zou dus zijne rente ten volle opbrengen. De promotie tot kapitein zou er door verbeteren, wat waarachtig wel mag. Als officieren voor speciale diensten zouden in de eerste plaats kunnen worden aangewezen de physiek voor den troependienst on- of minder geschikten en de kapiteins, voor wie verdere pro motie uitgesloten is. Als dan de troepenofficieren eindelijk'ook nog eens verlost wer den van het administratiewerk ze kunnen hun tijd zoo oneindig veel beter gebruiken dan zouden zij zich eindelijk eens wer kelijk ten volle niet alleen op papier aan hun eigenlijke taak kunnen wijden. Werkelijk, die taak is veelomvattend genoeg. Kan dat niet, die ontheffing van het administratiewerk „Kan niet" is dood, maar „wil niet" leeft nog. Wanneer zullen we nu eindelijk de machthebbende stem eens hooren, die zegt: Het kan en „het moet." Infanterist. Drie opmerkingen. In krijgsraden en bij pronunciatiën moet, volgens de voorschriften op de tenues, door de officieren nog steeds de „kleine tenue in het blauw met sabel en sjerp" worden gedragen. Het is ongetwijfeld voor een krijgsraadarrestant een hartverhef fend gezicht zijn rechters in zulk een mooi pakje te zien resi- deeren. Minder hartverheffend daarentegen is het voor die mooi aangekleede rechters hun delinquent in soms sjofele grijsgroene kleeding te zien verschijnen, waarin hij zoo uit het arrest of uit de kazerne werd voorgebracht. 47

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 53