Uit de practijk. [Jan. 1915. Waar de telefoon nu Gouvernementszaak is, kunnen er m. i. weinig bezwaren zijn, aan bovenstaanden wensch te voldoen. De kosten komen neer op den aanleg en op het rente-verlies van de waarde der toestellen, en dat bedraagt werkelijk niet veel. Losse opmerkingen. I. Toen ik in de A. O. 1914 No. 40 de wijziging las van een order van 1870, waarin wordt bevolen, in het belang der menages, zooveel mogelijk klapperboomen aan te planten in de militaire kampementen of in den rand daarvan, dacht ik zoo bij mezelf Als de officieren van af het jaar 1870 eens op hunne erven of in de nabijheid daarvan benoorlijke vruchtboomen hadden ge plant, wat zou ik dan in de jaren 1901 tot 1914 in verschillende gouvernementswoningen een hoop heerlijke vruchten hebben kunnen consumeeren! Thans vindt men op de meeste officierserven, hoe oud de huizen ook zijn, niet veel meer dan wat onooglijke heesters en hoogstens een of meer inferieure pisang- of djeroek-nipisboom- pjes of papaja! Ik zie verscheidene collega's bij het lezen dezer opmerking „ja" knikken. Als die heeren nu ieder voor zich op het erf, dat zij thans bewonen, eens wat betere soorten vruchtboomen lieten planten, dan hebben wij kans, dat over een jaar of tien onder de wettige emolumenten van ons, officieren, ook gerekend kunnen worden gratis vruchten. II. In het vorige exercitiereglement, deel I, stond op blz. 7 voor geschreven, dat alle commando's in het Nederlandsch moeten geschieden en dat ook de namen der vizieren in het Neder landsch moeten worden uitgesproken. Meestal werd ook in die taal genummerd. Het nieuwe exercitiereglement zwijgt daaromtrent Tegenwoordig hoort men door inlanders ook nummeren in het Maleisch en meermalen hoorde ik vizieren in het Maleisch commandeeren. Zoowel het een als het ander leidt tot hetzelfde doel, maar een heid in deze lijkt mij toch wenschelijk (overplaatsingen, enz. enz.) Is het de bedoeling, dat alles in het Nederlandsch geschiedt, dan zou het zeer wenschelijk zijn, dat aan inlandsch kader een 49 I. M. T. 1915. 4.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 55