Uit de practijk. [Jan. 1915. Ik hoor velen zeggen: Dat kan hier niet! Ten eerste het idee om Kromo's te laten zingen is te gek om alleen te loopen; voorts de taal, onze liederenschat, de gemengde compagnieën, enz. enz Kortom een heele hoop bezwaren. Ik zou dezen bezwarenmakers willen afvragen: Is het al eens geprobeerd? Is het niet de moeite waard om het eens te probeeren? Zonder ingewikkelde regelingen of weeige liederenbundels voor Janmaat en Soldaat s. v. p. Ik had bij mijn compagnie een oude geroutineerde inlandsche sergeant, die in een paar maanden en tijdens slechts enkele kleine marschen kans zag, om zijn klas Javanen heel aardige rijmpjes te doen zingen, tijdmaat gewone pas, muziek de model- marschen en signalen. En waar recruten, pas in het woud gevangen, zulks kunnen, daar zal dit toch zeker mogelijk zijn bij geregelde troepen. Trouwens, kom tegenwoordig op eik inlandsch schooltje op Java of daarbuiten en ge zult hooren, dat het wél mogelijk is om den inlanders behoorlijke liederen te leeren zingen; al zijn de stemmen wel een beetje tropisch scherp. Ik stel mij voor, als de volgende legerorder werd uitgegeven: „Aangezien in den tegenwoordigen oorlog het groote nut is gebleken van het doen zingen door marcheerende troepen, is het mijn wil, dat er bij het Indische leger een proef worde genomen. Er moet naar gestreefd worden, dat ieder bataljon in het bezit komt van een eigen bataljonslied, dat, begeleid door de bataljonsmuziek, mits behoorlijk gekend, ook in de houding, door bewoonde plaatsen marcheerende, mag gezongen worden. Over twee jaar wordt van ieder korps een rapport ingewacht omtrent het slagen van dezen proef, bij welk rapport gevoegd kunnen worden de teksten met de muziek (c. q. verwijzing naar bestaande marschen of muziekstukken) van die liederen, die er het beste ingingen. Voor het doen vervaardigen van behoorlijke Maleische teksten kan per korps beschikt worden over een som van 200 gulden." dat het dan wel gingWaar een wil is, is een weg!. Ik zie in gedachten reeds een gemengd bataljon trots en fier en goed in den pas door de stad loopen, de muziek voorop, met forschen stem zingende een Maleisch lied, vol met woorden als: pa-sangpe-rangdarahmarahgagah slompretbajoneten dergelijke. Ik zie de achtbare ingezetenen van die stad reeds in boomen en op daken klimmen, drie a vier rijen dik, om geen oogenblik te verliezen van zulk onvergeetelijk militair schouwspel. En ik zie in gedachten des avonds in de chambree's oude Inlandsche of Amboineesche sergeanten met een dirigeerstokje de maat slaan, om hunne brigade het korpslied in te prenten. Wantmorgen is het groote manoeuvre en daar komt de 51

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 57