Jan. 1915. J Uit de practijk. legercommandant bij kijken; we moeten dus zorgen, dat we ons lied nog beter zingen dan bataljon nummer zooveel IV. Van de weinige zwarte militairen, die nog in ons leger zijn overgebleven, en die ik verdacht van te zijn „Afrikanen", hoorde ik altijd bij navraag verluiden, dat ze officieel te boek stonden als „Europeanen". Zou het niet de moeite waard zijn om eens na te gaan, hoeveel Afrikanen wij nog in het leger hebben? Ik geloof dat het aantal zoo verbluffend klein zal zijn, dat het niet verant woord is om voor die paar man onze tarieven en administra tieve voorschriften en gedrukten nog maar steeds te voorzien van een rubriek: „Afrikanen". Het zou een vereenvoudiging zijn als men die paar „Afrika nen" nu maar „Europeaan" maakte. Nederlandsch spreken zij allen en ook wat godsdienst, gewoonten, postuur en derge lijke betreft, staan zij het dichtst bij ons. V. Wie kan mij mededeelen, wat toch de reden is, dat aan een Amboinees meer sokken worden verstrekt dan aan een Inlander? Zie tarief No. 24, vernieuwing op 1 Februari En welke overwegingen hebben er toe geleid, om een Am boinees meer versch rund- of buffelvleesch te geven (buiten en behalve het varkensvleesch) dan een Inlander? Zie tarief No. 15. In het algemeenWaarom wordt er toch verschil gemaakt in voeding en kleeding tusschen de inheemsche rassen? Heeft daarbij voorgezeten de voeding, die de menschen van huis uit gewoon zijn? Dan zou aan Amboineezen sagoe en papeda moeten verstrekt worden, met visch! Over het verschil in betaling loopen de meeningen uiteen; daar valt ten minste over te debatteeren, in verband met de gevechtswaarde, hoewel ik voor mijn persoon dergelijke mo tieven hoogst onbillijk vindt. Want onder de verschillende Europeanen (zoowel als onder de verschillende inheemsche rassen zélf, in hun eigen ras) bestaat óók verschil in gevechts waarde!, Maar geen verschil in betaling. Die meerdere gevechtswaarde, ontwikkeling, enz. komen tot hun recht bij het geven van decoraties, hoogere rangen, bij zondere „baantjes" en dergelijke. Voor zoover mij bekend, is zulks in Britsch-Indië en in an dere landen met (gemengde) koloniale legers niet het geval. Daar wordt alleen onderscheid gemaakt tusschen blank en bruin. Maar niet bruin nog eens onderverdeeld in „bruin op 3 paar sokken per jaar en met 0,30 vleesch" en j(bruin op 2 paar sokken per jaar en 0,24 vleesch."

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 58