Jan. 1915.] Uit de practijk. Een aantal van 80 is het minimum, omdat men dan twee klassen tegelijk zal kunnen bewapenen voor het deelnemen aan gezamenlijke schietoefeningen. VII. Paragraaf 19 van hetze'fde Overzicht Wapening luidt: „Transporten worden bewapend met geweren model '73 met toebehooren en eenig lederwerk en met complete kapmessen. De autoriteit, die het transport aanwijst, is bevoegd dit slechts voor een gedeelte met het geweer te doen bewapenen Bij gebrek aan geweren model '73 kunnen ook geweren of karabijnen model '95 worden verstrekt, met eenig toebehooren en de noodige lederwerken. Wie zich de moeite geeft om eens aandachtig te kijken naar zoo'n transport, b.v. een inlandsch korporaal en twee fuseliers, geleidende een inlandsch krijgsraadarrestant, zal met mij tot de erkenning moeten komen, dat een dergelijke bewapening van H. M. militairen in het openbaar (in treinen, marcheerende door kampementen, enz.) géén gezicht is. Het doet terugden ken aan het voor-historische tijdperk. Bovendien zijn die groote model '73 geweren buitengewoon onhandig in het gebruik, vooral in treinen. Zou het niet beter zijn om die oude spuiten maar verder in het museum van oudheden te plaatsen en de transporien uit te rusten met karabijnen model '95. Bezwaren kunnen daar tegen niet bestaan, wantbij gebrek aan geweren model '73 enz., zie de hiervoren genoemde aanhaling uit het betrek kelijke Overzicht. H. J. Vermeer. 5chielen in Theorie en in praclijk. Onder dit opschrift werd in de Octoberaflevering een scherp afkeurend oordeel uitgesproken over de in Juli gehouden S.S. proef. De schrijver heeft gelijk, n'en déplaise het onder zijne bijdrage geplaatste Naschrift. Daarin wordt gezegd bij punt a van afl. No. 10 bldz 961„Het lijkt ons echter duidelijk, dat de uitkomsten in die boekjes nooit een beeld van de S.S. bekwaamheden kunnen geven Een S S. moet niet alleen tot de beste schutters van eene Compagnie behooren, maar bovendien kunnen voldoen aan eenige speciale eischen". Natuurlijk blijkt uit die schietboekies niet, welke bekwaamheden de S.S zich eigen hebben gemaakt, want de speciale opleiding begint pas na de proef. De Commandant van eene Compagnie leidt geleidelijk opklimmendal zijne manschappen op tot oorlogsschut- 54

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 60