Van alles wat. Jan. 1915.] heeft er een deskundige meening over gegeven en het is waarschijn lijk, dat de Duitschers te Tsingtau dezelfde verrassing opdeden als de Belgen te Antwerpen, daar zij niet wisten welke kracht de artillerie had, welke gebruikt zou worden voor de vernieling van hunne vesting. Volgens een Japansch hoofdofficier was de spoedige val van Tsingtau te danken aan de geduchte macht van de artillerie, ge bruikt bij den aanval. Terwijl de Japanners hunne groote scheeps- kanonnen in positie brachten voor belegeringsdoeleinden, schoten de Duitschers onafgebroken duizende granaten's nachts gebruikten zij kwistig zoeklichten en vuurden op elk punt, dat hun verdacht toescheen. Zij slaagden er in het werk van de belegeraars ernstig te belemmeren, maar het vuur werd niet beantwoord en het werk ging gestadig door. Toen alle voorbereidingen afgeloopen waren, begon het bombardement van alle kanten te gelijkertijd, zoowel te land als ter zee, met concentratie van het vuur op de Duitsche for ten. Van 31 October tot 7 November werden niet minder dan 60 000 schoten afgevuurd en de richting en afstand waren zoo nauwkeurig, dat nauwelijks een granaat verspild werd. De sterkste forten werden tot stukken geschoten en zelfs diegenen onder de verdedigers, die gezworen hadden op hunne posten te zullen sterven, waren zoo ontzenuwd door de verniitigende werking van de Japansche ka nonnen, dat zij, toen het tot het bajonetgevecht zou komen, geen energie meer hadden om dat af te wachten en capituleerden. De teruggaue uan Tsingtau. De meening van de verschillende Japansche bladen is verdeeld betreffende de kwestie of Japan Kiaochou aan China zal teruggeven of niet. Sommige betoogen, dat Japan verplicht is zulks te doen, terwijl anderen volhouden, dat die verplichting gewijzigd is, doordat om het bezit van Tsingtau is gevochten moeten worden. Alle zijn het er echter over eens, dat de oplossing van deze kwestie niet urgent is en zulks niet zal worden, voordat de oorlog in Europa is afgeloopen. De Yomiure vindt, dat Japan geheel vrij is om te handelen naar goeddunken. Japan, zoo zegt dit blad, moet handelen naar omstan digheden en daar er niemand is, die het Japan verhinderen kan, is het, hoe de handeling ook zij, niet noodig zich moeilijkheden te maken met het zoeken naar voorwendsels Van belang is ook de meening van militaire zijde over deze kwestie. Gen. maj. Oka van den Gen. Staf verklaarde aan een verslaggever van de Mainichi, dat van een strategisch standpunt beschouwd Tsingtau permanent door Japan bezet moest worden; Japan heeft dien invloedssfeer noodig en alleen op die wijze kan China's in tegriteit verzekerd zijn. Niet alleen beheerscht Tsingtau de Golf van Pechili, maar het neemt te land een positie in, van waaruit 58

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 64