Van alles wat. Jan. 1915.] berustende) gevoelens. Dat die voorstellen de volkomen instemming hebben van de hersenen van het Leger, dan wel hun ontstaan daaraan te danken hebben. Nimmer zal alsdan in 's Lands vergaderzalen het motief kunnen weerklinken: Ja, dat zijn persoonlijke inzichten, die ik niet met den Minister of met den tegenwoordigen Legercommandant deel. Ten allen tijde zullen de Regeering en het Legerbestuur zich kunnen overtuigen van de heerschende meeningen en gevoelens omtrent algemeene Legerbelangen, hetzij uit verzoeken of voorstellen, hetzij uit de verslagen van afdeelings- en hoofdbestuursvergaderingen in ons eigen orgaan, hetzij door het uitlokken van een referendum. Om slechts enkele van de vele wegen te noemen waarlangs een zoodanige vereeniging haar groote nut en haar recht van bestaan zal kunnen bewijzen. Het ligt niet op onzen weg hier reeds ontwerp-statuten te geven. Wij moeten eerst weten, of ook in andere garnizoenen behoefte aan aansluiting gevoeld wordt. Wij volstaan daarom met hier de hoofdlijnen aan te geven, waarin die statuten zich moeten bewegen; een basis derhalve voor de beraadslagingen over het al ot niet wenschelijke der oprichting. Het doel der officiersvereeniging moet zijn: Het bevorderen van Legerbelangen in het algemeen en van algemeene off iciersbelan gen in het bijzonder. Welk doel verkregen kan worden door: a) het doen van verzoeken en voorstellen aan de bevoegde autori- teiten Gedachtig aan den regel, dat het verzoek van een vereeniging, bij monde van een hoofdbestuur, méér aandacht trekt en dus meer kans van slagen heeft dan het voorstel van enkele perso- b) het" bevorderen van de stoffelijke en zedelijke belangen van de officieren, zoomede het aankweeken en onderhouden van een flinken korpsgeest, inclusief kameraadschap. Waartoe b v. alle mogelijke verspreide officiersvereemginge- tjes als ondersteuningsfonds, paardenfonds, vendutiefondsjes, krijgskundige vereeniging, schermvereeniging. enz. zouden kun nen worden vereenigd. Waartoe in navolging van de met veel succes werkende Army Navy-stores in Londen en de coöpera tieve officierswinkel in Breda zouden kunnen worden opgenc r coöperatieve bestelbureau's te Batavia en in Nederland B plechtige gelegenheden, zoowel bij leven als bij begrafenis, bij aankomst in Indië en bij het afscheid nemen daarvan; bij verga deringen die de officieren van eenzelfde garnizoen meer bij elkander'brengen: kortom op velerlei wijze kan een flinke korps geest, kan kameraadschap aangekweekt worden. 60

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 66