Van alles wat. [Jan. 1915. beweging eene verkapte vakorganisatie, haar ontstaan te danken hebbend aan ontevredenheid. Uit het vorenstaande moge voldoende blijken, dat zulks ten eenenmale uitgesloten is. Officieren van het Ned. - Indische Leger! Overweegt ieder in Uw eigen kring, in Uw eigen garnizoen den inhoud dezer circulaire. Tracht in Uw garnizoen te geraken tot eene vergadering en tot het vormen van een comité, dat openlijk aan de bereiking van ons doel zijn werkkracht wil geven. Laat U niet weerhouden door diegenen, die weinig vertrouwen stellen in onze hoogere en hoogste chefs door met het versleten verzinsel te komen aandragen, dat gij daardoor wellicht Uwe car rière schaadt of U onaangenaamheden op den hals haalt. Gij zult stuiten op verzet. Gij zult strijd hebben te voeren om Uwe ideeën ingang te doen vinden. Natuurlijk! Ware zulks niet het geval, dan zoude onze vereeniging reeds lang bestaan. Maar gij hebt niet het recht en gij hebt geen enkele reden om te veronderstellen, dat de wettige macht, gelegd in de handen onzer chefs, gebruikt zal worden om U te benadeelen, daar waar gij openlijk opkomt voor de verdediging van een denkbeeld, dat in geen enkel opzicht in strijd komt met Uwe bekende plichtsopvat ting, met den door U afgelegden eed. Vertrouwt er op, weest er van overtuigd, dat Uwe tegenstanders, zoo zij twens Uwe chefs zijn, Uwe meening zullen bestrijden! Maar ook tevens respecteeren met dat respect, waarop de Overtuiging van ieder eerlijk man recht heeft. En wanneer gij de argumenten Uwer tegenstanders stuk voor stuk hebt verwezen naar het ierrein der verdachtmakingen, en gij bemerkt dat zij zich niet willen laten overtuigen, omdat zij (Jen ons niet willen gelooven, dan is het moment gekomen om te wij zen op het feit, dat de Regeering reeds rechtspersoonlijkheid heeft verleend aan andere militaire vereenigingen, zoowel hier ais in Neder land. Dan betoogt gij, dat eene regeering toch geen statuten zal goedkeuren, indien zij vermoedt dat daarachter andere bedoelingen schuilen, in strijd met de door Haarzelf uitgevaardigde wetten. Dan is het moment gekomen om er op te wijzen, dat het hoofd bestuur moet gelegd worden in handen van bezadigde en bekwame mannen, die in verband met de benarde tijden de juiste tijdstippen weten te kiezen-of beter gezegd het noodige geduld zullen weten te toonen-in zake het voorbrengen van verzoeken, waaraan finan- cieele consequenties zijn verbonden, in welken vorm en van welken aard ook. Dan is het moment gekomen het debat te sluiten en Uwen tegen standers toe te roepen: 63

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 69