Jan. 1915.] Manila-Batavia-Straat Soenda. slagvloot verhinderd wordt van de eene naar de andere zijde van de afsluitingslijn door te dringen. Evenwel verdient het aanbeveling in het wijde vaarwater tusschen Brabantshoedje en Dwars in den Weg en tusschen dit eiland en Houteiland een mijnvtrsperring aan te brengen ter bemoeilijking van het forceeren dier vaarwaters. Ten einde pogingen tot opruimen der versperring door middel van mijnenvisschers tegen te gaan behooren snelvuurkanonnen opgesteld te worden in de nabijheid der bovengenoemde opstellingen voor zwaar geschut. Desnachts zal in de geheele positie een ruim gebruik van krachtige zoeklichten moeten worden gemaakt; gewenscht zijn 2 zoeklichten in elk pantserfort en nabij elk der batterijen voor zwaar geschut. Nemen wij thans aan, dat inderdaad besloten wordt tot den aan leg van een werk of de plaatsing van een drijvende batterij op 10 K.M. afstand O. Z. O. van het fort Edam, dan leert eene ver gelijking van de afsluiting van Batavia met die van Straat Soenda, dat bij de eerste 12 zware kanonnen dienen tot verdediging van 4 openingen resp. van 5,5. KM, lö KM, 10 KM, en 6 KM, terwijl in Straat Soenda 2 openingen elk van ruim 8 K.M. verdedigd worden door 16 kanonnen en bovendien de 4 kanonnen van Klein Rirrau aan de verdediging van den O. doorgang kunnen medewerken. Bij het bepalen van het aantal stukken benoodigd voor een afdoende afsluiting behoort o. i. met het volgende rekening te worden ge houden. Stel, dat de vijandelijke slagvloot zich opmaakt om tus schen twee batterijen, die op 10 K.M. van elkander verwijderd liggen, door te varen. Nemen wij daarbij aan, dat de batterijen het vuur kunnen openen, als de vloot tot op 10 K.M. is genaderd en het daarna kunnen voortzetten, tot zij 10 KM. voorbij is. Elk der slagschepen moet dan eene gevaarlijke strook van 17 K M. pas- seeren, hetgeen met 20 mijls vaart binnen het half uur kan ge schieden. Gedurende dien tijd zouden de twee batterijen elk hoogstens 120 schoten kunnen afgeven, indien zij elk met 2 kanonnen waren bewapend. De vuursnelheid toch van een kanon van 30.5 cM. L 50, dat zelf ook onder vuur genomen wordt, kan moeilijk hooger gesteld worden dan 2 schoten in de minuut. 4

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 6