Ouerzicbt Don Dederlandsche militaire Tijdschriften, C1) De Militaire Spectator 1914 No 11. Een onzer moderne vernielingswerktuigen, de mitrailleur, blijkt thans niet zoo modern te zijn. In het aanvangsartikel toch vinden we een beschrijving van „De mitrailleur van 1781." Tot een con structie kwam het toen blijkbaar niet, maar de gedachte was er. Die gedachte, opgedoken uit het Rijksarchief te 'sGravenhage en afkomstig, niet van een militair, maar van een burger, was als volgt geformuleerd: „Men make naamlijk een zeker aantal snaphaanloopen zonder „Laden of Slooten, op een best convenabelen afstand vast op daar- „toe vervaardigde houten ramen, zoo ligt en draagbaar als mogelijk „is, en vervolgens de gaten in de kruidkamers naar boven gekeerd, „zoodanig met een looden of ijzeren goot of loop mogelijk ook best „met een loopend lont zoodanig vereenigde, dat met hetaantonde- „ren van het kruid de geheele reek snaphanen in eens afvuurden „en vervolgens meerdere zulke vereenigde loopen bij der hand hebben- „de, telkens de plaats der afgeschotene te doen vervullen, en zoo „er tijd is de afgeschoten weder te doen laden, dat te beproeven „staat". De uitvinder werkt dan zijn idee nog verder uit en meent, dat men een zes- of achtkanten balk zou kunnen nemen, en elke platte zijde op de aangegeven wijze van een laag loopen kon voorzien. Deze balk dan zoodanig in te richten, dat hij bij wijze van keuken- spit of haspel kon worden gedraaid om achtereenvolgens de verschil lende lagen af te vuren. Uit de verdere beschouwingen blijkt, dat de uitvinder het door hem gedachte wapen voor defensieve doeleinden wil gebruiken, n.l. „langs onze stranden op onze zeedorpen, in onze „ongearmeerde binnensteden en ook overal op onze dijken". Van meer recenten datum is het onderwerp, dat in het volgend artikel wordt behandeld. Daarin treffen we n 1. de detail beschrijving aan van de handelingen van een Bulgaarsch bataljon infanterie, dat deelneemt aan de bestorming van Adrianopel op 11 Maart 1913 en volgende dagen. Het opstel is de lezing ten zeerste waard. 1) Blijkens een van de Redactie van „Mavors" ontvangen bericht is de uitgave van dit tijdschrift in Augustus j.l. gestaakt, en zal eerst naaf loop der mobilisatie vervolgd worden. 65 I. M. T. 1915. 5.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 71