Overzicht van Nederlandsche militaire tijdschriften. [Jan. 1915. omtrent het spoorwegvervoer van de troepen, die aan den aanval op Luik deelnamen. In aanmerking nemende de vredeslegering van die troepen, den duur van mobilisatie en van het spoorwegvervoer komt S. tot de conclusie, dat het geen „Schwache Friedensbrigaden" zijn geweest, die dien aanval uitvoerden, maar geheel op oorlogsvoet geformeerde afdeelingen. Ook maakt S. nog gewag van de z. g. monstertreinen, die de Duitschers van Oost naar West en omgekeerd zouden hebben laten loopen. We hebben daarover reeds een en ander in de dagbladen kunnen lezen. De van verschillende lijnen op één punt samenkomende treinen zouden n 1. op dat punt tot één trein zijn saam gekoppeld. S. spreekt van 2 a 3 tot één geheel vereenigde militaire treinen. Er zijn berichten, die gewag maken van nog grooter aantal. Het lijkt ons voorloopig nog weinig aanneemlijk. De overzichtsschrijver van „De groote Europeesche Krijg van het jaar 1914" vervolgt het resumé der gebeurtenissen tot 15 October. S merkt op, dat de Duitschers, naar men zegt, achter de Aisne en in het Noordelijk deel van het Argonnerwoud van te voren stellingen in gereedheid zouden hebben gebracht, om daarin bij een eventueelen terugslag stand te houden. S neemt de waarschijnlijk heid van dat vermoeden aan. Ons komt het niet waarschijnlijk voor. Bii de beschouwingen over den strijd in Noord Frankrijk merkt S. het navolgende op: „Ik wil n.l. het verschillend strategisch principe, „door Franschen en Duitschers bij herhaling tegenover elkaar in „toepassing gebracht, doen uitkomen. Het bevat de belangrijkste „les, die wij uit den grooten slag kunnen trekken. De Franschen „zoeken hun voordeel in de Strategische omvatting, de Duitschers „in de doorbreking" S. trekt, zooals hij aangeeft, deze les alleen uit den slag aan de Aisne. Inmiddels zijn beide vleugels van de twee partijen aan geleund en is daarmede ook de strategische omvatting vervallen. Het ware gewenscht geweest, dat S. hierbij ook de gebeurtenissen vöör den slag aan de Aisne even had gereleveerd. Toen werden juist de tegenovergestelde principes in toepassing gebracht, wat trouwens ook aan de hand van beider reglementen en voorschriften was te verwachten. Men beschouwe ook het optreden der Duit schers aan het Oostelijk front. Behalve den strijd op het Westelijk front behandelt S, ook vrij uitvoerig de gebeurtenissen aan de Oostelijke grenzen. Resumeeren- de zegt S. daarvan: „Dat onder deze omstandigheden de indirecte „steun, welken de Westelijke bondgenooten van hun grooten vriend .Rusland verwachtten, buitengewoon weinig te beteekenen heeft, is „duidelijk". 67

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 73