Jan. 1915.] Overzicht van eeniqe buitenlandsche tijdschriften. Het principe, dat, indien mogelijk, het eerst aangelegde verband niet verwisseld wordt, voordat de gewonde in het hospitaal is aangekomen, acht de schrijver juist, doch vaak niet opvolgbaar, doordat het vuil geworden, verschoven of doorgebloed is, terwijl verwisseling ook dikwijls vaak noodig is om den patiënt gerust te stellen. Het wonden door geweerprojectielen schat schrijver (dokter van de Zwitsersche ambulance) op 85; deze wonden gaan slechts zelden met infectie gepaard en genezen zeer spoedig (vleeschwonden in den regel na 3 dagen), zelfs borstwonden bleken weinig gevaarlijk. Veel ernstiger wonden geven artillerieprojectielen, infectie treedt hierbij dikwijls op, de behandeling eischt veel kunst, zorg, lijd en veel materiaal. Schrijvers conclusie is, dat de Grieksche geneeskundige dienst over 'tgeheel goed functioneerde, ondanks een massa improvisatie; zooals in lste en 2de linie werd praktisch en met gezond verstand opgetreden. De schrijver van het 2de artikel doet duidelijk uitkomen, dat exerceeren een hulpmiddel is om de discipline te bevorderen, doch dat men nooit moet denken, dat door „dril" discipline^esc/zape/r wordt. Een troep, die goed gedrild is, is nog geenszins gedisciplineerd. Discipline is een innerlijke eigenschap, die haar kracht vindt in plichtsbesef. 8ij soldaten met dit besef, vormt de dril een uitstekend middel om de individueele discipline om te zetten in eene collectieve. „Ainsi" zegt de schrijver—le drill aide a la discipline, mais il n'est pas la discipline. On peut supposer une troupe admirablement drillée et pourtant point disciplinée sous son apparence d'ordre et l'on peut supposer une troupe sans „drill" dont tous les soldats ont la volonté et le courage d'obéir jusqu'a la mort, possédant par consé quent la réalité de la discipline sous une apparence mal stylée". Hoe weinig men door dril alleen, werkelijke discipline verkrijgt, blijkt uit een paar voorbeelden, die de schrijver geeft. Het lste voorbeeld betreft de bepalingen, die in het gedrilde leger van Frederik de Groote gemaakt moesten worden om desertie te voorkomen, waarvan we hier overnemen het verbod om in de nabijheid van bosschen te bivakkeeren en de bepaling, dat nachtmarschen alleen bij hooge noodzakelijkheid mochten plaats vinden. Het 2de voorbeeld is getrokken uit den oorlog van 70 en levert bewijs, dat ook bij Pruisische troepen die 3 jaar lang gedrild waren discipline absoluut ontbreken kan. Aan dit voorbeeld wordt het volgende vastgeknoopt: „Tachons done, nous qui faisons du drill pendant 30 ou 40 heures d'une école de recrues de 2 ou de 3 mois, de ne pas nous illusionner sur son pouvoir. Ne nous imaginons pas qu'il soit capable d'inculquer le sentiment du devoir c'est-a-dire de créer une ame. Faire de lui, comme prétendent quelques-uns le 70

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 76