Overzicht van eenige buitenlandsche Tijdschriften. [Jan. 1915. fondement de la discipline de guerre, c'est batir sur le sable. C'est surtout nous simplifier dangereusement notre tache d'éducateurs militaires, elle est moins aisée que cela". Artill. Monatshefte (September). Een schrijver betoogt, dat de zware artillerie bij het veldleger in Duitschland ontstaan is, om door den Franschen sperfortgordel te kunnen breken en dat, toen men de zware artillerie eenmaal bezat, men haar ook in den veidoorlog heeft willen gebruiken, waar ze zeer goede diensten bewijzen kan. In Frankrijk bestaat de reden voor oprichting (een Duitsche sperfortlinie) niet en toch gaan daar meerdere stemmen op voor invoering, waar tegenover staat, dat anderen zich daar heftig tegen verzetten (Percin). De schrijver vraagt dan: gesteld er was geen Fransche sperfortlinie, zouden wij (Duitschland) dan tot invoering van zware artillerie van het veldleger overgegaan zijn of zulks wenschen te doen Hij komt daarbij niet tot eene conclusie, omdat z. i. alleen een oorlog hierover uitsluitsel kan geven. Dat omtrent het gebruik der zware artillerie weinig helder inzicht zou bestaan (zie Artill. Monatshefte Juni) wordt door den schrijver, althans voor Duitschland, weersproken. Hij zegt, het schieten der zware artillerie is een juistheidsschieten, de batterij-commandanten moeten het doel goed kunnen waarnemen. Als doelen komen in aanmerking: Zichtbare of herkenbare artillerie, infanterie in of achter dekkingen en steunpunten. Bij 't ontmoetingsgevecht wachte men met inzetten, totdat de Algemeene Bevelhebber weet, waar hij de beslissing verkrijgen wil, of indien dit wachten ongewenscht is, plaatse men de zware artillerie 4- achter het midden der gevechtslinie, zoodat zij bij de beslissing kan medewerken (door hare groote dracht). De zware artillerie zal in den regel eerst doelen vinden, als de wederzijdsche infanteriëen met elk in vuurgevecht gekomen zijn en dan zal zichtbare vijand, artillerie, die de eigen infanterie beschiet, het voornaamste doel vormen, terwijl ten slotte de zware artillerie tegen de „Einbruchstelle" in actie gebracht moet worden. Hierbij waarschuwt de schrijver terecht tegen het inzetten van te veel artillerie tegen de Einbruchstelle, de vuurleiding wordt dan te moeilijk, zoo niet onmogelijk, zoodat steeds overwogen moet worden of men niet praktischer doet met minder batterijen in te zetten, doch die dan overvloedig van munitie ie voorzien. Bij den aanval op eene voorbereide stelling stijgt de waarde van de zware artillerie, naarmate de vijand meer van de versterkingskunst gebruik gemaakt heeft. Het kan daarbij voorkomen, dat de zware artillerie het eerst in stelling komt, om het in stelling komen der veldartillerie te dekken. Bij de verdediging is de artillerie des aanvallers het hoofddoel voor de verdedigende zware artillerie. 71

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 77