Overzicht van eenioe buitenlandsche Tijdschriften. [Jan. 1915. Streffleurs (September) (Juni-Augustus zullen later volgen) brengt een vlot geschreven artikel over militaire voorbereiding der jeugd. We vermeenen artikelen over dit onderwerp altijd even te moeten aanstippen, omdat het ook voor ons van het allerhoogste gewicht is, nu er ernstig sprake is van invoering van militie op Java. Immers de begrippen militiemilitaire voorbereiding der jeugd en landstorm vormen één samenhangend geheel en het zou o. i. bepaald een fout genoemd moeten worden, indien niet tegelijkertijd met het eene ook de beide anderen ingevoerd worden. De schrijver geeft op duidelijke wijze aan, hoe de zaak door den onderwijzer kan worden aangevat. Militaire kennis van den onderwij- zer, hoewel, evenals eenige voorlichting en hulp van militaire zijde, gewenscht, is niet eens noodig. Handig ingepikt zullen de oefeningen zich stellig tenvolle in de belangstelling van de altijd eenigszins romantisch aangelegde jeugd mogen verheugen. Het resultaat zal, naar schrijvers meening, zeer groot zijn; in de eerste plaats wordt de band tusschen onderwijzer en leerling er door aangehaald, zoodat diens invloed op den leerling stijgt, wat het geheele onderwijs en vooral de karaktervorming van de hoop des vaderlands slechts ten goede kan komen; de directe werking der oefeningen is dezelfde, als die van het „geleide spel" kan uitgaan; ontwikkeling van spieren, plichtsbesef en eergevoel, hetgeen zoowel het leger als de geheele natie ten goede komt. Het eigenlijke exerceeren moet een zeer ondergeschikte rol bij de oefeningen blijven spelen, het moet niet meer dan de rol der be staande „orde oefeningen" vervullen. In een opstel „Physiologie des Festungskrieges" knoopt Hanika aan eene verhandeling over de Japansche aanvallen op Port Arthur eenige algemeene beschouwingen vast over de beteekenis van vestin gen en sperforten in den bewegingsoorlog, voor zooverre den strategischen aanvaller betreft. Waar al het denken gericht is op een korten beslissenden bewe gingsoorlog, daar moet onvermijdelijk veel aandacht besteed worden aan het opheffen van alles wat de bewegingsvrijheid zou kunnen hinderen of tot O zou kunnen reduceeren. Naarmate men om politieke, financieele en andere redenen er naar streeft den oorlog zoo spoedig mogelijk te doen verloopen, winnen die hindernissen sterk aan beteekenis. Hanika behandelt nu achtereenvolgens: a. groote vestingen; b. sperfortenen c. aan een van beiden aangeleunde versterkte stellingen. ad. a. Bij een bepaald operatieplan valt van te voren te zeggen of een bepaalde vesting genomen moet worden of niet en zoo ja, of dit 73

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 79