Overzicht van eenige buitenlandsche Tijdschriften. [Jan. 19i5. We vermelden verder een uitgebreid artikel over „Das ideale Groszkampfschiff", waarin de schrijver aantoont, dat de Oostenrijksche dreadnoughts (de Viribus Unitis is er een van), in verband met de speciale eischen aan de Oostenrijksche marine te stellen, zeer te waardeeren vechtschepen vormen, die in vele opzichten de verge lijking met de buitenlandsche best kunnen doorstaan. „Het ideale vechtschip is dat schip, dat bij de meest geslaagde constructie, artilleristisch in alle 4 vuurquadranten een relatieve plus aan offensieve kracht bezit, bij een voldoende defensief vermogen (pantsering) en eene minimale waterverplaatsing. De schrijver merkt verder op, dat het Dreadnoughttype alle vroeger gebouwde types sterk in waarde heeft doen dalen. De invoering door de Engelschen van de Dreadnoughts is dan ook in zekeren zin te beschouwen als eene ernstige fout van dat land, omdat, toen de bouw gretig door het vasteland werd gevolgd (waar Engeland vermoedelijk niet op gerekend heeft), de oorspronkelijk bestaande Engelsche overmacht voor het grootste deel te loor ging en de werkelijke sterkteverhouding zich in belangrijke mate ten nadeele van Albion wijzigde. Tot slot eene aanhaling „Schiffe mit blosz 24 c.M. Geschützen als Hauptarmierung bilden für Groszkampfschiffe wehrlose Scheiben, für ihre Bemannungen „Schwimmende Sarge". Sie können die Dread noughts bei deren Panzerung von 28 c.M. und darüber überhaupt nicht abwehren, wahrend sie selbst von diesen auf Gefechtsdistanzen von 7 und 8 K.M. ernstlich zerstört zu werden vermogen". „Das neue Spionagegesetz in Duitschland". In 1914 is wegens gebleken behoefte een nieuwe wet ingevoerd op het verraden van militaire geheimen (in den uitgebreidsten zin van het woord) en het spionneeren, waarbij strafbaar gesteld zijn: le. het opzettelijk verraden van militaire geheimen, waardoor de veiligheid van den staat in gevaar wordt gebracht, dan wel poging daartoe; 2e. voorbereiding tot verraad; 3e. het doen van mededeelingen betreffende militaire geheimen, zonder dat het oogmerk „verraad" bewezen is; 4e. het veroorzaken van gevaar voor de veiligheid van den staat door onachtzaamheid van degenen, die in het bezit van ge heimen zijn; 5e. spionnage van militaire geheimen met het doel de verkregen wetenschap te gebruiken op eene wijze, die de veiligheid van den staat in gevaar brengt, dan wel poging daartoe; 6e. afspraak tot spionnage van militaire geheimen; 7e. het zich wederrechtelijk in bezit stellen van militaire geheimen, zonder dat opzet tot verraad bewezen is; 75

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 81