Overzicht van eenige buitenlandsche Tijdschriften. [Jan. 1915. worden om de Duitsche en Oostenrijksche mobilisatie te verstoren, spoorbruggen te vernielen en den opmarsch te vertragen. Alleen de Russen deden pogingen in dien geest, doch konden gemakkelijk door de grenstroepen worden afgewezen. Ten slotte vermelding van een artilleristisch - duister-geschreven artikel „Befestigungen und Übermachtige Angriffsmittel". 'De schrijver behandeld eerst de 42 c. M. mortieren en zegt: tot voor korten tijd bestond de vaste regel, dat alle oorlogsmiddelen ook de vesting- en belegeringsvuurmonden, zoo bewegelijk moesten zijn, dat verplaatsing langs wegen mogelijk was en verplaatsing door het terrein met behulp van de gewone veldbaan geschieden kon. Hiermede was het maxim, kaliber bepaald op 25, hoogstens 30 c. M. Deze eisch moest men bij de 42 c. M. laten vervallen, zoodat voor verplaatsing van deze monsters bijzondere maatregelen noodig zijn, waardoor ze nog „Schwerfalliger" worden, dan ze uit hoofde van hun eigen gewicht reeds zijn. Nut kan men van dergelijke zware artillerie—die uit den aard der zaak alleen voor speciale doeleinden te gebruiken is—alleen trekken, als men overmachtig is, anders toch komt men niet in de gelegenheid haar aan te wenden, waarom dan ook de Oostenrijkers hun mortieren van 30.5 c. M. maar aan de Duitschers uitleenden. De schrijver vermeent verder, dat de oude schematische belege- ringswijze wel voorgoed tot het verleden zal behooren, in elk geval waarschuwt hij tegen vaste methodes (schema's), men passé bij elke handeling (ook bij het nemen en verdedigen van vestingen) in elk bijzonder geval de meest geeigende wijze van handelen toe Hij wijst er verder op, dat, al mogen nu momenteel de aanvalsmidde len het verre van de dekkingsmiddelen winnen, dat wel niet zoo blijven zal en dat in elk geval rotsvestingen nog niets van hun waarde verloren hebben. Voorloopig zal het zaak zijn het beginsel der veldversterking (aanpassing aan het terrein en verdeeling van doelen) toe te passen, maar dit zal- volgens den schrijver niet altijd mogelijk zijn en in dat geval zij men vooral niet spaarzaam, doch make de dekking zoodanig, dat „unbedingte Sicherheit" besta. Vermelding verdient verder nog de meening van den schrijver, dat de Duitschers van een vesting van normale sterkte ten Westen van de Masurische Meeren, in de buurt van Hohenstein, groot voordeel gehad en daarmede de waarde van milliarden bespaard zouden hebben. y 77

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 83