Uit de Pers. [Jan. 1915. Zeer belangrijk zijn de been- en gewrichtswonden door de mo derne wapens. Op korten afstand worden de beenderen verbrijzeld. Hoe grooter de afstand, des te eer is er kans, dat de kogel slechts een gat maakt met een paar barsten er omheen. De harde, lange pijpbeenderen versplinteren nog op korten afstand. Zelfs op zestien tot achttienhonderd meter, terwijl de kogels door de meer spons achtige beenderen, zooals bijvoorbeeld het kniegewricht, geen complicaties veroorzaken. Daarom hebben gewrichtsschoten een betrekkelijk gunstig beloop. Schoten in het hoofd komen in dezen oorlog zeer veel voor, omdat de soldaat bij het schieten uit de loopgraaf dit lichaamsdeel vertoonen moet. Het hoofd wordt door schoten of de kogel maakt een geul in den schedel. Dit laatste soort van wonden veroorzaakt door de beensplinters bijna zonder uitzondering hevige infectie. Deze wonden worden behandeld door de heele baan van het projectiel open te maken. Schoten door den hals hebben, ondanks de belangrijke organen, die daar liggen, meestal een gunstig beloop. Schoten door de borst hebben echter het gunstigste beloop van alle wonden, die wij in den modernen oorlog zien. Japaneezen zeiden, dat lieden met eenvoudige borstschoten, acht dagen later weer in de gevechtslijn waren Bij ons zijn de gewonden, zelfs als de kogel door de long gegaan is, na tien tot veertien dagen weer in staat om vervoerd te worden. Als ze dan nog eenige dagen bloed opgeven, is dit geen onrustbarend verschijnsel. Veel verschil van opvatting is er over schoten in het onderlijf geweest. In vredestijd geldt het als regel om een buikschot zoo spoedig mogelijk te opereeren. In den Zuid-Afrikaanschen oorlog had men reeds de ervaring opgedaan, dat de wond minder gevaarlijk was als er niet geopereerd werd Ook wij hebben zeer gunstige ondervindingen opgedaan met een behandeling, die er zich toe bepaalt den gewonde volstrekte rust te geven en hem alle eten en drinken gedurende acht dagen te onthouden. Als men zich niet aan dezen termijn hield, traden complicaties op. Het uitwasschen van de wonden is nadeelig gebleken. Men legt er nu slechts een stuk steriel gaas op. De soldaten zelf weten hun verbandpakjes buitengewoon handig te gebruiken. Aan het verwijderen van de kogels uit het lichaam hecht men geen bijzondere waarde meer. Het Fransche projectiel echter, dat uit een koperalliage is samengesteld, veroorzaakt pijnen. Hoe dit te verklaren is, begrijpt spr. niet, maar het feit staat vast. Bij verwonding door kartetskögels komen in zeventig of vijf en zeventig procent van de gevallen infecties voor. Granaatsplinters moeten altijd verwijderd worden. Zij vormen een bijzonder gevaar. Veel gevallen van tetanus zijn daardoor voorgekomen. In vele gevallen hebben wij daarom reeds het tetanus-serum toegepast. In het begin van den oorlog hebben wij helaas een gedeelte van onze 79

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 85