Eenige Beschouwingen OVER DE „Malangsche circulaire". [Jan. 1915. tot het welbetrachten van'sLands dienst medewerken". Aangezien het doel der vereeniging is alle officieren te laten toetreden, kan voor „het Korps" hier gelezen worden „de Vereeniging". Ook, juist omdat deze, hierboven aangehaalde, tirade voorkomt in het Reglement van Krijgstucht, dunkt mij, moet zij staan aan het hoofd der eventueel op te stellen statuten; zij zal een waardige aanhef zijn! J. VOGLER. Ie. Luit. Inf. Beschouwingen ouer de Circulaire uan het (Ilalangsche Comité. De circulaire aan alle officieren van het Ned. Ind. leger door het Malangsche comité verzonden en een doel hebbende te geraken tot een „Vereeniging van Ned. Ind. Officieren" staat in het teeken der ontevredenheid. Is het eenerzijds te betreuren, dat er in het leger blijkbaar toestanden heerschen, die de ontevredenheid bij eenige—wellicht een groot gedeelte van de officieren tot een zoo hoog peil heeft kunnen doen stijgen, anderzijds moet het zeer zeker ten zeerste worden betreurd, dat er officieren gevonden worden, die zich door hun ontevredenheid tot een zoodanigen stap hebben laten verleiden. Want al spreekt de circulaire ook nog zoo vaak van de legerbelangen in het algemeen, van steun voor het legerbestuur en zelfs van de regeering tegenover de volksvertegenwoordiging, het kan niet worden ontkend, dat de positieverbetering van de officie ren het hoofd doel, dat de gebreken in die positie heerschende de hoofdoorzaak van de circulaire genoemd moeten worden. Of zoudt ge misschien willen verklaren, mijne Heeren, dat ge met zooveel vuur en ijver zoudt getracht hebben tot de door U be doelde vereeniging te geraken, indien de regeering de voorgestelde tractementsverbetering niet had ingetrokken? Indien de vorige re dacteur van het I.M. T. na een artikel, waarin die intrekking werd gewraakt, niet plotseling zijn functie had neergelegd? Indien ge over eenkomstig de eischen, die aan Uw positie mogen en moeten worden gesteld, ook voor dienst in de eerste klasse reisdet? Indien Uw positie bij de wet ware geregeld? Indien ge bij Uw tallooze over plaatsingen in het belang van het land niet alle onkosten of zoo goed als alle onkosten zelf behoefdet te bekostigen? Indien 85

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 91