Malangsche Comité. [Jan. 1915. zuilen worden geschat, door goed voorbeeld de achting van anders denkenden moeten trachten af te dwingen. En thans ter zake. Het zou dus de bedoeling zijn het Legercommando, de Regeering te steunen door de adviezen van het vereenigde intellect van het Leger: het officierscorps. A propos M. H. Hebt ge U wel rekenschap gegeven of ge wel van het officierscorps moogt spreken? Hebt ge niet, na de misluk king van de vorige pogingen om tot oprichting van zoo'n bond, als door U bedoeld, te geraken, bedacht, dat een groot deel van dat corps zich niet bij U zou willen aansluiten? Hebt ge U ook afgevraagd, wat Uw houding zal zijn, indien het hoofd van ons corps, de Legercommandant, zich niet bij U zou willen voegen, misschien zelfs vakvereenigingen in het leger onbestaanbaar met de discipline zal achten, zooals zoovelen van ons meenen? Zoudt ge dan nog spreken van de meening van het officierscorps? Of zou de Bond de meening weergeven van degenen, die door onte vredenheideen slechte raadgeefster geleid, de noodzakelijkheid meenen te gevoelen alles, wat in hun oog niet geheel recht is, aan de groote klok te hangen? Hiermede geen beschuldiging aan Uw adres, nogmaals ik ben overtuigd van Uw goede trouw, maar hebt ge de mogelijkheid wel eens overwogen, gedachtig aan Uw eigen devies „Gouverner, c'est prévoir", van het steeds in vakvereenigingen te constateeren feit, dat, nadat, aan de eerste ontevredenheid door de werkgevers is tegemoet gekomen, de betere elementen geen belang meer gaan stellen in het vereenigingsleven, dit daarna geleid wordt door meer ontevreden, dus minder gewenschte elementen en de bond op deze wijze wel eens de richting van de gewone burgerlijke vakvereeni gingen uit kon gaan, niet voor, maar tegen den werkgever, de Regeering, het Legerbestuur? O ja, ge hebt daaraan gedacht, maar, zegt ge triumfeerend, dan trekt de Regeering de reeds verleende rechtspersoonlijkheid een voudig ;"in. M. H., gelooft ge dat weldenkende, bezadigde mannen zich met deze beschouwing van U zullen kunnen vereenigen? Maar dan, hebt ge wel gedacht, dat het Legerbestuur, de Regee ring wel eens in het geheel niet van Uw tallooze adviezen gediend zou kunnen zijn? Stelt gij zelf alle adviezen op prijs, die U worden 87

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 93