De Groote Oorlog. Feb. 1915.] „Directive" te hebben doen toekomen, doch zich bepaald te hebben tot mededeeling van den toestand, aan Maarschalk French over latende daaruit de conclusie te trekken. Laatstgenoemde gaat daarop niet dadelijk tot handelen over, maar tracht de uit het Fransche Hoofdkwartier ontvangen mededee- lingen eerst door eigen middelen te verifieeren, aldus een kostbaren tijd verliezende. Wat moest de kleine Britsche macht daar nog langer, als de Fransche buren al teruggingen? Terwijl het vorenvermelde bericht van Gen. Joffre om 5 uur 's middags binnenkwam, werd de terugtocht tot den volgenden morgen uitgesteld. Dit uitstel is den Britten duur te staan gekomen de zeer moeilijke omstandigheden, waarin het Leger de volgende dagen geraakte en waaruit het zich niet dan ten koste van zeer groote verliezen en nagenoeg geheele oplossing kon losmaken, zijn hoofdzakelijk aan dat uitstel te wijten. Een voorsprong op den overmachtigen vijand had kunnen worden verkregen door des nachts terug te gaan; de Britsche troepen kunnen voor een nachtmarsch nog niet te vermoeid zijn geweest, zooveel hadden zij nog niet gedaan. Het gevecht op den 23sten was vermoedelijk niet hevig geweest, daar de Duitsche officiëele berichten er in het geheel geene melding van maken. Het Duitsche beticht van 24 Augustus zegt: Westlich der Maas sind unsere Truppen im Vorgehen gegen Maubeuge. Einc vor ihrsr Front auftrotendc englische Kavallerio- brigade ist geschlagen." Een schrijver in de Jahrbücher van December 1.1. wil, dat dit bericht betrekking heeft op het gebeurde op den 24^, toen de brigade-De Lisle eene mislukte poging tot chargeeren heeft gedaan, gelijk we nader zullen zien. Is dat juisthet is soms moeilijk om uit te maken op welken datum de in een communiqué vermelde gebeurtenissen hebben plaats gehad—dan zwijgen de mededeelingen uit het Duitsche Hoofdkwartier heelemaal van een gevecht tegen de Britten op den 23sten. Zwaar zal dit dan ook wel niet geweest zijn; de voorhoeden van de Duitsche korpsen zullen met hun gewone voortvarendheid den tegenstander hebben willen aanvatten en vast- i) In eene latere phase van den oorlog heeft Maarschalk French erkend onder de bevelen van Generaal Joffre te staan. 208

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 100