Scheiding tusschen Intendance en Militaire Adm. [Feb. 1915. komen te staan boven de administratie, maar ten opzichte daarvan in ongeveer dezelfde verhouding komen als de generale staf ten aanzien van de wapens en diensten. Bij de brigades zou een soortgelijke toestand ontstaande onder inspecteurs der militaire administratie zouden zich ten aanzien van verplegingszaken hebben te gedragen naar de bevelen van den brigade-commandant, die ter zake zou zijn voor te lichten door den bij den staf der brigade ingedeelden kapitein-intendant. Door eene regeling in den aangegeven zin zou de betrekking van intendant ongetwijfeld veel aantrekkelijker worden en, wat meer zegt, het mogelijk worden gemaakt, dat ook troepenofficieren, na volbrachte studie, met succes als intendant zouden kunnen optreden. Bij grooteren toeloop en beperkter aantal intendanten, zou bovendien de keuze voor die betrekking grooter worden. Men zou dus de zekerheid krijgen, dat alleen de meest geschikten in die betrekking zouden worden gehandhaafd. Ongetwijfeld zijn alle thans aanwezige intendanten voor hunne betrekking geschikt, dit blijkt uit het feit van hunne benoeming, welke niet plaats heeft dan na voorafgaande beproeving. Maar het feit, dat tot nu toe steeds allen, die de intendance cursus hadden doorloopen, voor eene benoeming tot intendant in aanmerking zijn gekomen, wijst er m.i. op, dat er van keuze niet veel sprake is geweest. Ten slotte moge nog op een ander gevolg van de splitsing worden gewezen. Vóór de scheiding was de leiding van den administratieven dienst in handen van de intendanten, die o.a. eene aanvullende opleiding hadden genoten in administratief recht c.a. De administratie-officier leert hiervan op den hoofdcursus zoo goed als niets en de praktijk buiten de centrale bureaux maakt hem op dat gebied niet veel wijzer. Toch is die kennis voor de op de gewestelijke en op het hoofdbureau geplaatste officieren onontbeerlijk, wil men het gevaar voorkomen, dat later bij de uitwerking van ingewikkelder aangele genheden te veel wordt gedreven op—veelal slechts half begrepen antecedenten. Hoewel een principieel veranderde opleiding tot administratie officier natuurlijk de beste oplossing zou zijn, kan toch wel een uitweg worden gevonden, door deze categorie van officieren op 121

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 11