Mtp De Geneeskundige Dienst «fe bij de Brigade. 1ÉI (Beschouwingen naar aanleiding van het artikel „Beschouwingen „en voorstellen omtrent den bij de Brigade ingedeelden geneeskundi gen dienst" van den kapitein van den Generalen Staf F. J. P. Sachse in de Novemberaflevering 1914). In de Maartaflevering van 1914 wijdde ik eenige beschouwingen aan den dienst van de ziekendragers in ons Leger. Aan het slot bepleitte ik de wenschelijkheid van het houden van oefeningen ten behoeve van die dragers. Blijkens bovenaangehaald artikel werd bij de 3e brigade een oefening gehouden ten behoeve van den genees kundigen dienst in het gevecht, naar aanleiding waarvan kapitein Sachse eenige beschouwingen geeft en voorstellen doet, die zeer zeker voor een grooter of kleiner deel bij de lezers instemming zullen vinden. Het heeft mij gespeten, dat niet iets meer werd gezegd van het verloop van de oefening en dat niet werd medegedeeld welk personeel beschik baar was. Misschien wil de heer Sachse, als hij wellicht ook van andere zijden een dergelijke spijtbetuiging ontvangt, zijn artikel nog wel aanvullen. Die aanvulling zal zeer zeker medewerken tot het vormen van een beter oordeel over de door hem gewenscht wordende veranderingen. Het zij mij echter vergund, in afwachting van die nadere beschrijving, enkele opmerkingen te maken naar aanleiding van de beschouwingen van kapitein Sachse. In de eers'e plaats dan hetgeen in het artikel gezegd werd over de V. v. G. o/h G., waarover ik met schrijver van meening verschil. Volgens bijlage I van het artikel vormen normaal de V. v. G. o/h G. een schakel tusschen de zich zelf vormende gewonden nesten en de Hp. V. Dit meent kapitein Sachse te moeten afleiden uit de G. H. Nu kan ik dat met den besten wil van de wereld daaruit niet halen. Punt 132 (I) G. H. zegt, dat verzamelplaatsen van gewonden op 123

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 13