Feb. 1915.] De Geneeskundige Dienst bij de Brigade. het gevechtsveld worden gevormd op last van de Chefs der G. Sn. van de korpsen, welke in gevecht komen, vóór dat verb andplaatsen zijn opgericht. Misschien is deze redactie minder duidelijk en kan men er uit lezen dat reeds vóór dat verbandplaatsen zijn opgericht, als regel dus V. v. G. o/h G. moeten worden gevormd en wel op last van den Chef der G. S. Ik lees er echter uit dat, zoolang nog geen Hp. V. is opgericht, V. v. G. o/h G. worden gevormd. Deze vormen dus m. i. niet normaal de schakel tusschen de gewonden nesten en de Hp. Vn, maar komen tijdelijk in de plaats van deze verbandplaatsen. Daarom ben ik het eens met de bewering van kapitein Sachse, dat met onze V. v. G. o/h G. dan ook eigenlijk hulpverbandplaatsen worden bedoeld, mits er aan worde toegevoegd „van tijdelijken aard". Door dit verschil in meening kan ik niet meegaan met de bewe ring, dat beide lichamen over hetzelfde personeel en materieel beschikken, (behalve dat de Hp. V. twee maal zoo sterk kan zijn?), ook niet dat de dienst op beide lichamen geheel dezelfde zou zijn. Ik dien nu nog te verklaren waarop mijn bovenvermelde opvat ting van punt 132 (1) berust. G. H. 134 (3) zegt dat bij den aanval niet te spoedig tot de oprichting van Hp. Vn. mag worden over gegaan, om te voorkomen, dat de afstand tot de voorwaarts ruk kende troepen allengs te groot zou worden. Nu is kapitein Sachse - ik kom hierop nog nader terug—wel van meening, dat slechts bij uitzondering gevaar zal bestaan voor dat te groot worden van den afstand der Hp. V. achter de linie, maar m. i. verklaart punt 134 (3) het ontstaan van punt 132 (1) ten volle. Er wordt reeds gevochten, de A. B. weet nog niet hoe het gevecht zal verloopen, wil daarom nog geen bevel geven tot het oprichten van de Hp. V. c. q. Hp. Vn, omdat het afladen der paarden tijd kost, evenals het weer opladen. Blijkt nu bij het verder verloop van het gevecht, dat de aanvankelijk gekozen plaats niet voldoet aan de behoefte, dan gaat bij het verplaatsen veel tijd verloren. Ik ben nu absoluut niet met den geachten schrijver eens, dat zulks uitzondering zal zijn. Stel een vijandelijke afdeeling werkt aan een verdedigende stel ling en Iaat die werkzaamheden dekken door een voorpostenlinie. De Cavalerie zal nu als regel niet veel meer kunnen melden dan dat in een bepaalde lijn (die der voorposten) zich vijand bevindt. 124

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 14