De Geneeskundige Dienst bij de Brigade. [Feb. 1915. Lang niet altijd zullen die voorposten dadelijk worden teruggetrok ken en 2al een (inleidend) gevecht zekerheid moeten geven. Wordt nu gedurende dat gevecht al dadelijk een Hp. V. opgericht, dan zal deze bij het verder verloop van dit gevecht waarschijnlijk ver plaatst moeten worden. Nog grooter wordt die kans als de aan vankelijk bezet bevonden lijn niet wordt ingenomen door voorpos ten, maar een vóórstelling vormt. Maar er is meer. Punt 134(3) G. H. spreekt alleen van het te groot worden van den afstand in de richting van den vijand, maar heeft schrijver wel gedacht aan de onzekerheid voor wat betreft de meest gewenschte plaats voor de Hp. V. zoolang nog niet is vastgesteld op welken vleugel eene beslissing zal worden gezocht? M. i. is het daarom wel degelijk gewenscht, vooral bij den aan val, doch zelfs ook wel eens bij de verdediging (niet aangeleunde vleugels), niet te vlug te besluiten tot het oprichten van een Hp. V. De gewonden echter, die zich verzamelen in de gewondennesten, dan wel bij het voorwaarts gaan van den aanvallenden troep blijven liggen, moeten zoo mogelijk ook in dit stadium worden geholpen, zoo goed en zoo kwaad als het kan, zonder het materieel van de G. Sn af te laden dus. Deze hulp kan niet worden verleend in de gewondennesten. Zelfs aannemende nl dat enkele dier nesten van achteren uit te bereiken zijn—zie o.m. het naschrift van de redactie onder mijn in den aanvang aangehaald artikel in de Maartaflevering van 1914—, zoo kan zeker m.i. niet woiden gevergd, dat Offn van Gez. zich daarheen zullen begeven en doet men dit toch, dan zullen de weinige beschikbare doktoren in enkele gewondennesten hulp kunnen verleenen, doch de meeste gewonden zullen dan van eenigs- zins afdoende hulp verstoken blijven, ook nog lang nadat door den A. B. reeds is besloten tot oprichting van een of meer Hp. V". Daarom is het voorschrift G. H. punt 132 (1) m. i zeer goed. De Chef v d. G. S. vormt een V. v. G o/h G. De patrouilles (zieken verplegers en dragers) gaan naar voren, sporen gewonden op en voeren ze naar die verzamelplaatsen. Het kan nu zijn, dat de A.B na eenigen tijd de overtuiging krijgt, dat de V. v. G. o/h G. de beste p'aats is voor de Hp. V. Welnu dan wordt de oprichting dier verbandplaats bevolen op die oorspron kelijk door den Chef der G.S. uitgezochte plaats. Het kan echter ook zijn, dat de A.B. een artdere plaats voor de Hp V. of Hp. V" 125

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 15