Feb. 1915.] De Geneeskundige Dienst bij de Brigade. vaststelt, dan wordt m.i. de V. v. G. o/hG. verlatenalthans wordt daar niet meer personeel achtergelaten dan noodig is om de daar nu eenmaal heenstroomende gewonden terecht te wijzen. Waar nu kapitein Sachse zegt: „O.i. zijn slechts noodig bij de brigade: hulp- en hoofdverbandplaatsen" bepleit hij m.i. de wen- schelijkheid van den bestaanden toestand met dit verschil alleen, dat deze toelaat, om zoolang de Hp. Vn nog niet zijn opgericht, toch reeds eenige hulp te verleenen op de V" v. G. o/h G. Een tweede punt, dat ik wensch te bespreken, is het aantal op te richten Hp. V.n Kapitein Sachse vindt het niet goed als regel voor twee bataljons één Hp. V. op te richten, maar zag er liever twee per bataljon en wel, omdat er op die eene Hp. V. een overvloed van personeel zal zijn, dat daar geen nuttige arbeid kan verrichten. Schrijver ging uit den aard der zaak bij deze conclusie ook weer uit van de m.i. verkeerde onderstelling, dat bij aankomst op de Hp. V. de benoodigdé hulp reeds zou zijn verleend op de V. v. G. o/h G. Wanneer we nu echter aannemen, dat mijne opvatting juist is en dat dus de op de Hp. V. aankomende gewonden niet reeds op een dergelijke, doch anders genoemde, verbandplaats zijn geweest, kan natuurlijk toch de vraag overwogen worden of het aantal Hp. V". al of niet grooter moet zijn dan thans als regel wordt aangenomen.' We dienen daarbij voorop te stellen, dat er eigenlijk geen sprake kan zijn van Hp. Vn. dicht of niet dicht achter de linie. De meest gewenschte plaats is nl. zoo dicht mogelijk bij de gewonden (de gevechtslinie) en buiten het bereik van Infanterievuur (som mige schrijvers willen zelfs buiten bereik van Artie vuur, maar die eisch lijkt mij te hoog en niet noodig, mits de Hp. V. slechts aan het gezicht worde onttrokken). De hulpverbandplaatsen zullen dus als jregel komen in een min of meer gebroken lijnafhankelijk van terreinomstandigheden ongeveer evenwijdig aan de strijdende linie. In de hierbij gevoegde schetsen is nu aangegeven hoe de toestand door kapitein Sachse gewenscht wordt en hoe onze voorschriften dien aangeven. Aan beide stelsels zijn voor- en nadeelen verbonden. In het le geval hebben de gewonden, die zich op een gegeven oogenblik uit de gewondennesten wagen, meer kans een Hp. V. te bereiken, dan 126

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 16