De Geneeskundige Dienst bij de Brigade. [Feb. 1915. in het tweede. In dit geval echter is de opvoer naar de Hd. V. eenvoudiger en is daarbij eerder en betere steun te verwachten van het bij de Hd. V. ingedeeld personeel en materieel, dat vooral in den aanvang zal worden gebezigd voor het halen van gewonden van de Hp. Vn. Toegegeven moet worden, dat het gaan van de gewondennesten naar de Hp. V". moeilijker is dan dat van de Hp.- naar de Hd. V, waarom voor oprichting van meerdere Hp. V.n dan ook veel te zeggen is. Ik zou daarbij echter toch niet verder willen gaan dan één Hp. V. per bataljon en hiertoe laten onze voorschriften voldoende vrijheid. (Het smalle aanvalsfront van een bataljon eischt geen twee Hp. Vn). Twee verbandplaatsen per bataljon hebben bovendien het nadeel, dat dan per verbandplaats maar één officier van gezondheid beschikbaar is, hetgeen om verschillende redenen niet gewenscht is. Ten slotte nog een enkel woord over de door schrijver betoog de wenschelijkheid bij de verbandsectie minder en bij de G. Sn meer ziekendragers in te deelen. Ook hierin verschil ik met schrijver van meening. Zoolang er nog geen Hd. V is opgericht, is het bij de G. Sn ingedeelde personeel beschikbaar voor hulp op de Hp. V. en voor vervoer van gewonden uit de gevechtslinie en de gewondennesten naar de Hp. V. Wordt nu de Hfd. V. opgericht, dan kan de toestand zoo blijven en kan het personeel van de Hd. V. worden aangewend voor opvoer van gewonden van de Hp. Vn naar de Hd. V. Dit heeft het groote voordeel, dat dit personeel gedirigeerd kan worden naar die Hp. V. die het grootste aantal gewonden heeft te vervoeren. Verdeelt men echter reeds van den aanvang af dat personeel over de Hp. Vn. door het vast in te deelen bij de G Sn., dan komen wellicht op deeene Hp. V. handen te kort, en heeft het bij een andere Hp. V. ingedeeld personeel niets of weinig te doen. Het staat trouwens, meen ik, nergens voorgeschreven, dat het 'personeel van de V. S. in hoofdzaak zou moeten worden gebezigd voor afvoer van gewonden naar achteren. Zoowel de Duitsche als de Fransche voorschriften huldigen dan ook het beginsel, dat zoodra de Hd. V. is opgericht, het ziekendragers- personeel naar voren gaat om van de Hp. Vn, waar verwacht wordt, dat gewonden zijn te vervoeren, die gewonden af te halen. X. 127

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 19