nromo Buiten. II était brave Mijn pen zal niet de eerste zijn, die verschreven en versleten wordt op het vraagstuk of Kromo al dan niet als soldaat bruikbaar is of bruikbaar is te maken. En waar Kromo den laatsten tijd weer in de mode is, wil ik ook, maar dan uit de practijk, met een enkel woord op dit onderwerp ingaan. Ik herinner me in één der dagbladen een overigens zeer goed gesteld en geschreven artikel van den heer Calicher te hebben gelezen. In dit artikel wordt, ook in ethische richting, Kromo naar voren geduwd en betoogd, dat er van hem nog wel iets te maken is. De garnizoenscompagnie vormt in dit artikel het kader, waarin Kromo's dienstverrichtingen zijn gevat en zoodoende werd de schrij ver, die waarschijnlijk niet over practische ervaring beschikt, één der velen, die door Kromo's aangename „handbaarheid" in een gar nizoen op een dwaalspoor werd gebracht. Ook de militaire medewerker van het Bat. Nwsblad schreef een jubelend pleidooi voor Kromo naast een zeer onaangenaam requisi toir ten opzichte van den Amboinees. Ik wil hier niet nader ingaan op Kromo's militaire levensver richtingen in een garnizoen op Java, waar hij, omdat er op 't oogenblik nog geen B. V. is, waarschijnlijk met moed en doodsverachting tirailleert en stellingen bestookt en bestormt. Maar juist ómdat er geen B. V. is en de tegenwoordige Kromo den tegenwoordigen B. V. ook nog nimmer in de oogen zag, kan er bezwaarlijk een 1) Hoewel uit plaatsing van eene bijdrage nooit mag worden afgeleid, dat de redactie met de daarin verkondigde denkbeelden instemt, kunnen wij dit artikel toch niet opnemen zonder uitdrukkelijk mede te deelen, dat wij schrijvers verguizend oordeel over den Javaan als soldaat niet deelen. Uit het artikel zelf zal den over eenige ondervinding te velde beschik- kenden lezer wel blijken, waardoor de schrijver tot zijne meening is ge komen. Het ware leerzaam voor de minder ervaren collega's, wanneer een en ander in eene volgende aflevering meer uitvoerig werd behandeld. Wie is hiertoe bereid? Red. 129 I. M. T. 1915. 9.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 21