De Timorees als Recruut. [Feb. 1915. trof dikwijls bij hen betere eigenschappen aan dan de kenmerkende van hun volk, soms zelfs bij een beetje kennis van Hollandsch een neiging om zich als „Europeaan" door hun collega's te doen be handelen.) Onder die velen vormen zij, die een, zij het ook, gebrekkige kennis van Maleisch machtig zijn, de meest begunstigde leerlingen. Meestal zijn zij dan ook de menschen, die zich eerder in hun ver anderde positie weten te schikken en zich eerder een weinig wegwijs weten te maken. Kennis van Maleisch is aanwezig bij de Maleiers, Batakkers, de anak-kolongs en veelal bij Soendaneezen, die toch in elk geval veel aanleg hebben die taal spoedig te leeren. Zij allen zijn natuurlijk bij den aanvang hunner opleiding sterk in het voordeel bij hun collega, den Timorees. Beschouwen we dezen eens nader. Rimboe-kerel van top tot teen, moet het leven bij een depot, vooral in den eersten tijd, hem niet erg aantrekken. Voeg hieraan toe zijn besliste neiging tot vuilpoet- serij, zijn afkeer voor water en zeep, het niet begrijpen van zijn meerderen en de conclusie ligt voor de hand, dat hij de zondebok wordt van de sectie. Meerdere sergeanten, die ik ondervroeg omtrent de vorderingen van dezen of genen recruut, antwoordden mij „Ach iuitnant, met dien kerel is geen eer te behalen, het is een Timorees". Het samenvoegen van al die verschillende variaties in één klasse, dunkt mij dus niet oordeelkundig. Het is mij meerdere malen op gevallen, dat de Timorees zich bijvoorbeeld slecht aanpast bij den Soendaneee. Op de chambree blijken de Soendaneezen beslist vijandig te staan tegenover de Timoreezen, waardoor vechtpartijen, waarvan soms zelfs niet onbelangrijke kwetsuren het gevolg waren, dikwijls om kleinigheden ontstaan. Heeft men echter een materiaal gevonden, dat in de toekomst, bij groote hoeveelheden aangeworven, de gevechtswaarde van ons leger op belangrijke wijze zal verhoogen, dan dienen reeds nu maatre gelen genomen te worden, om dat materiaal bij de opleiding niet te bederven. Is men van zijn waarde overtuigd, waarom dan den Timorees gerangschikt onder dat vermaledijde hoofd „Inlanders" en hem dus 139

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 31