m üi Wê 881 Bet uniformuraagstub ooor bet Bed. Ind, heger. Onder bovenstaanden titel zijn in de laatste aflevering van dit tijdschrift voorstellen gedaan tot wijziging van de bestaande uni formen van ons Leger. Of de schrijver er in zijn artikel in geslaagd is, de wenschelijkheid van een uniformwijziging in den zin, zooals door hem bedoeld wordt, aan te toonen, wil ik hier in het midden laten; ook of de uniform, die de schrijver zich voorgesteld heeft, de verlangens van allen, die haar dragen moeten, zal bevredigen. Het komt mij zelfs voor, dat die verlangens bij de behandeling van het onderwerp een beetje in de verdrukking zijn geraakt, waar ze door een bepaalde categorie van personen herhaaldelijk zijn geuit, zonder dat de geachte schrijver er rekening mede tracht te houden. Ik heb hier het oog op de witte uniform voor den onderofficier. Blijkbaar heefi S, door deze kwestie in zijn artikel in het geheel niet te behandelen, (op blz. 32 wordt gesproken van witte unifor men voor Officieren en onderofficieren tot en met den rang van adjudant) haar niet urgent of van belang geoordeeld, waarom het mij niet onraadzaam voorkomt er met een enkel woord op te wijzen. Meegaande met hetgeen S. in zijn inleiding zegt, namelijk dat er ingrijpende veranderingen noodig zijn om den geest van den soldaat te verbeteren, verder zijn bewondering deelende voor het „flinke, roijale werk", dat Minister Colijn in het Nederlandsche Leger heeft verricht, ben ik van meening, dat bij een poging, om een afdoende, alle categorieën in het Leger bevredigende, uniformwijziging tot stand te brengen, die bovendien gedeeltelijk voortgekomen is uit de zooeven genoemde bewondering en een onderdeel moet uitmaken van de daar juist gereleveerde ingrijpende veranderingen, de witte uniform voor alle onderofficieren in de allereerste plaats genoemd moet worden. S. houde mij ten goede, indien ik, den practischen kant van zijn voorstel zeer waardeerende, de kleurige kant ervan meer een kwes tie van smaak vind, waardoor bij den één wel, bij den ander geen geestdrift zal opgewekt worden. 142

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 34