Feb. 1915.] Uit de practijk. Maréchaussée 't oude distinctief (groen of oud-goud). Cavalerie 2 gekruiste sabels. Artillerie 2 idem kanonnen. Genie helm. Geneesk. Dienst. esculaapsstaf. Enz. enz. De Hoofdofficieren zouden gebronsd gouden passanten van koord kunnen dragen. Men zal zich dan niet meer vergissen en een sergeant-majoor met een majoor verwarren. Ook verdient het aanbeveling aan de manschappen per jaar 1 groen sergen pak te verstrekkenbij nachtdiensten en in het gebergte is dat noodig. En in geval van oorlog zullen wij dien voor een groot deel in het gebergte voeren en veel nachtdiensten hebben. De blauwe sergen uniform kan best vervallen en bij gala vervangen worden door groen sergen of laken, waarop evengoed halssnoeren of epauletten kunnen worden gedragen. Ook kunnen dan sergen groene petten worden gedragen zonder verderen tooi, maar van een stijver model, niet zoo vodderig. Ook de klep deugt niet, die brandt op het voorhoofd; beter is een klep, die meer naar voren staat. De groene uniform is zeer snel verkleurd, kan niet een betere kleurstof worden gevonden? De witte draad maakt de veldtenue ondraaglijk hard en stug, kan die niet uit de stof vervallen? Zij zal dan eerst wel een beetje groener zijn, maar zij wordt zoo gauw bijna lichtgroen dat dit wel geen bezwaar zal opleveren. Mogelijk zal zij dan ook niet zoo alleronmenschelijkst warm zijn. Want niettegenstaande de groene kleur, die heette koel te zijn, is deze veldtenue oneindig warmer dan ons oud blauw patrouillepakje. Waartoe dienen de passanten op de veldtenue, als zij niet ge bruikt worden om de uitrusting op hare plaats te houden? Kunnen die leelijke splitjes op zijde aan de veldtenue niet ver vallen? Er is bepaald, dat Indische Officieren in Holland een sergen grijsgroene veldtenue mogen dragen en die in Indië mogen afdragen, dat geeft een zonderlinge toestand. Waarom dan maar niet in eens bepaald, dat ieder Indisch Officier de veldtenue desgewenscht van serge mag dragen afdragen is zoo rekbaar en wie weet na jaren nog of iemand zich die uniform in Holland of in Indië liet maken? Is het niet beter het blauw maar ineens af te schaffen, dan heb ben wij groen en wit en daarmee uit. 2. In het I. M. T. is aangeroerd het dragen van de linten der eereteekens op de veldtenue, dus op Engelsche wijze. Dit lijkt mij zeer aanbevelenswaardig, omdat men dan een beter overzicht heeft over zijn manschappen en ziet wat zij gepresteerd hebben, 146

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 38