Uit de practijk. [Feb. 1915. maar dan ook onder de wapens het dragen verplicht gesteld—natuurlijk zonder al die gespen. De kleuren der linten zijn niet zoo opvallend, dat zij te ver zichtbaar zijn. De kroon voor eervol-vermelden kan op het lint van het expeditie kruis bevestigd worden. 3. Zou het onderscheidingsteeken voor Hoofdofficieren op de witte uniform niet veranderd kunnen worden? Het is afschuwelijk; 1 kunnen voor hoofdofficieren niet weer de gewone koordpassanten worden ingevoerd, gepaard aan gewone sterren op den kraag? 4. Hoe lang moeten wij nog zuchten onder het eeuwig patronen- inleveren en andere merken ontvangen? Is er zoo weinig stabiliteit in de samenstelling van het kruit of worden er nog steeds proeven genomen? Kunnen die dan niet tot Java beperkt blijven? 5. Gegeven onze vechtwijze, het Indische terrein, de geringere persoonlijke kracht onzer Amboineezen en Javanen, hunne erkende handigheid met den klewang, rijst de vraag of het niet wenschelijk is het geheele Inlandsche element te bewapenen met karabijn en klewang. Zijn draagkracht van het projectiel en trefkans bij het geweer zooveel grooter, dat dit mag opwegen tegen de mindere vermoeidheid, het beter hanteeren van het wapen en het hooger moreel van den troep? 6. Moeten Hollandsche miliciens en reservisten in Indië bij mobili satie naar Nederland terugkeeren? En als de zee niet meer vrij is? Is er bezwaar tegen dat het Legerbestuur een wetswijziging provo ceert, waarbij bepaald wordt, dat deze menschen in een zoodanig geval in de Koloniën dienst moeten doen? Is het in den haak, dat een milicien of reservist zich aan zijne verplichtingen als zoodanig onttrekt door naar een Nederlandsche kolonie te gaan? Of staan die heeren moreel zoo zwak, dat zij zouden bederven als zij eens een maand in het gelid moeten staan met onze vreeselijke kolonialen? Zou dat niet ook een heele verandering brengen in het leven onzer fuseliers? Ver in de toekomst zie ik er als gevolg van het capitulantenstelsei en als gevolg daarvan minder moeielijkheden met de werving. Ook is het een stap in de richting van een Indische algemeene dienstplicht. Maréchaussée. 1) In het vorig jaar is reeds bepaald, dat Nederlandsche dienstplichtigen, die in de koloniën zijn, bij mobilisatie ter beschikking van den G. G. zijn. Volgens een officieus lijkend stuk in de java-Bode, geteekend Staf officier, staat invoering van militie-plicht in lndië, zoo voor Europeanen als voor ontwikkelde inlanders, voor de deur. Red. 147

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 39