Scheiding tusschen Dniendance en militaire Administratie. Sedert 1 October 1913 is het dienstvak der Militaire administratie gesplitst in twee afzonderlijke dienstvakken: dat der intendance en dat der militaire administratie, welker hoofdbureaux resp. de VII afdeeling B en de Ve afdeeling van het departement van oorlog vormen. Omtrent de voorgeschiedenis van deze splitsing en de motieven, weike daartoe hebben geleid, is niets gepubliceerd geworden, zoodat men hiernaar slechts kan gissen. De verschillende uitvoeringsbepalingen enz., waardoor de scheiding een feit is geworden, geven al heel weinig licht, waardoor het in de praktijk in meerdere gevallen zelfs moeilijk is uit te maken, tot den werkkring van welke der beide dienstvakken een bepaalde zaak behoort. Vóór 1 October 1913 was de hoofdintendant tevens chef van den geheeien administratieven dienst en traden de gewestelijke inten danten, elk in zijn ressort, als gewestelijke dienstchefs op. Op hef hoofdbureau (Ve afdeeling van het departement van oorlog) gaf het samengaan der beide diensten geen aanleiding tot moei lijkheden, doordat de werkzaamheden over een negental bureaux zoodanig waren verdeeld, dat bij elk bureau een bepaald onderdeel van hetzij den intendance-, hetzij den administratieven dienst werd behandeld. In de praktijk hadden de op het hoofdbureau werkzame officieren zich dus met een begrensd onderdeel van één der beide diensten bezig te houden, terwijl alleen de hoofdintendant—chef—en de hem toegevoegde sous-chef de beide diensten in hun geheeien omvang moesten overzien. Op de bureaux van de gewestelijke intendanten bestond overal eene soortgelijke verdeeling; een (het eerste) bureau was met de geldelijke, een ander (tweede) bureau met de behandeling van ma- teriëele zaken belast. Op de grootere intendance bureaux stond aan het hoofd van het eerste bureau een officier voor de compta biliteit, die geheel zelfstandig en onder eigen verantwoordelijkheid I. M. T. 1915. 8.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 3