Uit de practijk. [Feb. 1915. troep wel behoorlijk uitwijkt. Je schreeuwt nog een paar com mando's, zooals „links aanhouden" en je springt op het laatste moment weer met het front naar voren. De auto, kokend van ingehouden toorn en vaart, heeft plotseling moeten remmen en meestal eenige oogenblikken noodig om weer op vaart te komen. De troep passeert inmiddels en heeft géén of weinig last van de stof. En ze kunnen je niet pakken, omdat je het verkeer hebt gestremd Integendeel, je hebt den weg voor het vehikel „vrijgemaakt!" Ik heb dit „foefje" reeds eenige malen met succes toegepast „overrijden" durven ze je niet. Dat is uitgesloten. Hetéénige bezwaar is, dat de troep het gauw „geschoten" heeft en dat dan eenige huilovaties aan den zich ergerenden chauffeur het gevolg er van zijn. Wat overigens weer het voordeel heeft, dat ze er een kwar tier later nóg om loopen te grinneken, vooral „Kromo's", het geen de opgewektheid en dus het beter marcheeren bevordert. Men ziet, er zit nog méér in zoo'n stofwolk, dan je er zoo oppervlakkig uit zoudt opsnuiven XII. Een van de grootste misbruiken in ons officierskorps vind ik het „jijen en jouwen". Ik stel op den voorgrond, dat ik mijzélf er ook altijd aan bezondig en dat ik, als ik nu plotseling tegen mijne luitenants zou gaan zeggen „mijnheer en U", ze mij vermoedelijk zouden aankijken, alsof ze wilden zeggen: „Zeg, staat U me nou te Laten wij dus verder personen er buiten laten en de zaak eens nuchter bekijken. Een luitenant komt zich melden bij zijn compagniescomman dant en wordt aangesproken door dezen met „mijnheer en „U". De uitzonderingen niet te na gesproken, nemen de meeste kapiteins de vrijheid om na een paar dagen verder alle beleefdheid over boord te gooien en verder dien jeugdigen makker met „jij" en jou" aan te spreken. Men zegt, dat daarin iets kameraadschappelijks, iets har telijks is gelegen. Ik voor mij kan dat daarin niet voelen. Nog minder, wanneer menschen op leeftijd (b. v. oude kapi teins) zoo maar mir nichts dir nichts door jonge majoors worden bejijd en bejoud. Teneinde misvattingen te voorkomen, vestigen we uitdrukkelijk de aandacht er op, dat hier slechts gesproken wordt van auto's met on behoorlijke, onbeschofte vaart. 153

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 45