Uan Alles Wat. Uoederfariketten uit ajualproducien der rijstpelmolens. Het artikel onder dezen titel van de hand van den Heer H J.van Giffen in de Dec afl. van dit tijdschrift verschenen, werd overgenomen in afl 6 van de Veeartsenijkundige bladen voor N. 1., waarbij de redactie van dat periodiek aanteekende: .Het zal nog moeten blijken of de gaba steeds kan worden vervangen door dezen perskoek. Mochten proeven in die richting genomen gunstige ui'komsten geven en het misschien blijken, dat de legerpaarden zelfs meer dan 5 K. G. (het equivalent van 6 K. G. gaba) van den koek eten, dan zou zoo noodig ook een deel van het gras hierdoor kunnen worden vervangen en de moeilijkheid, hoe te velde onze paarden van voldoende gras te voorzien, een schrede nader tot haar oplossing zijn gekomen. De beteekenis van een perskoek uit afval van de rijstpellerijen schuilt dan ook niet in de geschiktheid als noodration, maar in die als mogelijk vervangingsmiddel voor gaba en gras De samenstelling is van dien aard, dat theoretisch zelfs het geheele ration uit de koeken zou kunnen bestaan. Nogmaals proeven moeten hier uitspraak doen." (Diliiaire politiek in üapan gedurende de eerste drie maanden uan den Oorlog. Uit den aard der zaak viel er, behalve de krijgsverrichtingen tegen Tsingtau, weinig of geen belangrijks voor. De oorlog nam nagenoeg de geheele aandacht van het ministerie van oorlog in beslag, zoodat omtrent vele nog in behandeling zijnde militaire vraagstukken geen beslissing genomen werd. Echter schijnt in beginsel vastgesteld te zijn, dat de batterijen der bereden artillerie voortaan vier stukken zullen tellen, maar het zal nog moeten blijken, of de gelden noodig tot invoering daarvan in de vredesformatie op de begrooting voor het aanstaande dienstjaar zullen aangevraagd worden. De uitgaven zullen zeer belangrijk zijn, daar men zeer terecht het aantal stukken per divisie niet wil verminderen, zoodat de reorganisatie eene uit breiding met 75 batterij-commandanten (en het hun toegevoegde 157

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 49