Feb. 1915 Scheiding tusschen Intendance en Militaire Adm. met de mandateering was belast, tengevolge waarvan de gewestelijke intendant met een belangrijk onderdeel van den dienst op zijn bureau feitelijk geenerlei bemoeienis had. Hij had alleen de algemeene lei ding van den administratieven dienst in zijn ressort en kon zich overigens geheel wijden aan de behartiging van materiëele zaken. In de buitenbezittingen traden veelal administratie officieren als gewestelijk intendant op (Bandjermasin, Makasser en Ambon). Zoowel op het hoofdbureau als op de bureaux der gewestelijke intendanten was het criterium voor de verdeeling tusschen admini stratieve en intendance werkzaamheden de vraag of deze van gelde- lijken dan wel van materiëelen aard waren. Onder laatstbedoelde zaken vielen dus ook die, welke de administratie van het materieel betroffen. Regel was verder, dat de intendance officieren overal als de chefs van hun ranggenooten der administratie optraden. Dit behoeft geen verwondering te baren, indien men in aanmerking neemt, dat de intendance officieren, allen gewezen kwartiermeesters, tijdens hunne speciale opleiding op den intendance cursus ook van administratieve zaken eene aanvullende studie hadden te maken, voornamelijk wat betreft staats- en administratiefrecht. Blijkens de algemeene order 1906 no 47 worden thans bij de Ve afdeeling van het departement van oorlog behandeld alle aangelegen heden betreffende den dienst der militaire administratie, terwijl de Vile afdeeling B is belast met alles wat betrekking heeft op den verplegingsdienst in tijd van vrede en de voorbereiding van den verplegingsdienst in tijd van oorlog, een en ander voor zoover zulks behoort tot den werkkring der intendance. In de instructie voor den hoofdintendant (A. O. 1913 no 40) is verder aangegeven dat deze: is belast met de algemeene leiding van den verplegingsdienst, voor zoover deze behoort tot den werkkring der intendance; zijn aandacht wijdt aan de verzameling van gegevens betreffende de hulpbronnen, voorraden, industriëele ondernemingen, middelen van vervoer te water en te land; zorg draagt dat de noodige voorraden en transportmiddelen aan wezig zijn; door inspecties de wijze waarop de verplegings- en de maga- zijnsdienst worden uitgeoefend controleert. 114

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 4