van Alles Wat. Feb. 1915.] (Zoo'n voorbeeld is een troost voor partij-commandanten, die bij oefeningen een toestand opgedrongen krijgen. De krijgsgeschie denis levert meer van dergelijke voorbeelden: gedurende het ge vecht bij Langenselza op 27 Juni 1866 kreeg de Pruisische bevel hebber v. Flies op het kritieke moment een zonnesteek en bleef een half uur buiten kennis; doordat de vervanging hokte, werd toen het bevel tot den terugtocht te laat gegeven). Groote promotie: Generaal de Maud'huy: a. eervol vermeld als commandant van de 16e divisie voor zijne aanvoering op 14, 15, 18, 19 en 20 Augustus, b. commandant van het 18e legerkorps tijdens den slag aan de Marne (6-10 Sept.), c. nu commandant van een leger. Generaal Foch: commandant van: a. het 20e legerkorps (Nancy) in Augustus, b. het 9e leger aan de Marne, c. de groep van legers van Noyon tot aan zee. Heeft thans zijn vroegeren legercommandant de Curières de Castelnau onder zijne bevelen. De Roode Broek der Franschen. Weer een stuk traditie verloren, de roode broek afgeschaft! Och kom, zegt de Matin, weten jullie wel, wat die roode broek be- teekende? Austerlitz, Jena, Wagram zagen geen roodbroeken. Zij werden in 1829 ingevoerd onder den Minister van Oorlog Vicomte de la Vaulx, omdatrood goedkooper was dan blauw. Onder het tweede Keizerrijk werd erover gedacht de roode broek af te schaffendit plan stuitte af op het protest van den Minister van Landbouw, die opkwam voor de belangen van het Departe ment de la Vaucluse (Avignon), waar veel meekrap geteeld werd. Eene meekrap-traditie dus, die nu verdwijnt. Vergelijk de Gouvernements-indigo-cultuur en de kleeding van de bevolking van Midden-Java. Vanwaar de voorliefde in ons Leger voor blauw? Zelfs de politie wordt nu weer in het blauw gehouden. 160

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 52