Feb. 1915.] Overzicht van Nederlandsche militaire Tijdschriften. moet het mislukken van den aanval der Bulgaren worden toege schreven aan de onvoldoende voorbereiding van den aanval door artillerievuur, alsmede aan het ontbreken van de zoo noodige innige samenwerking van artillerie en infanterie. Maar al lukte de aanval der Bulgaren niet, de tegenaanval van de Turken, waarvoor zich zoo'n mooie gelegenheid aanbood, bleef ook achterwege. En de oorzaak daarvan? De eenige Turksche opper- officier, die (nog) de daarvoor noodige energie bezat, n.l. Mahmoed Moektar Pacha, en die ook reeds maatregelen voor den tegenaanval had getroffen, beging de fout zich op dien dag in de voorste linie te begeven en werd zwaar gewond. Een legeraanvoerder, zoo merkt S. op, moet zich nu eenmaal het genoegen, zich in de voorste gelederen en loopgraven te vertoonen, ontzeggen. S. eindigt met een parallel te trekken tusschen de gebeurtenissen aan de Tsjataldsja-linie en den huidigen toestand op het West- Europeesche oorlogstooneel. In wezen begint daartusschen hoe langer hoe meer analogie te ontstaan, zoo merkt hij op. En dan lezen we een oogenblik later: „Onder zulke omstandigheden zal er slechts één de hand behoe den uit te steken, om spoedig die van de tegenpartij, hoe vast ook „aanvankelijk tot zijn vernietiging was besloten, te ontmoeten." Een meening, waarvoor S. redenen aanvoert, maar die we niet kunnen deelen. We meenen, dat er einde November noch lust bestond bij de eene partij om de hand uit te steken, noch neiging bij de andere partij om die hand te vatten. Met de vermelding van het voorgaande zijn we aan de beschou wingen over den huidigen oorlog gekomen. Als eerste daarvan vermelden we het 2e verslag van den Engelschen opperbevelhebber, Veld-Maarschalk French, aan den Engelschen minister van oorlog. Het voorgaande verslag, ingediend op 7 September, behandelde de gebeurtenissen tot einde Augustus, terwijl thans een beknopt over zicht wordt gegeven van de zoo belangrijke periode 28 Augustus tot 17 September, de periode waarin het Duitsche offensief niet alleen tot staan werd gebracht, maar de aanvaller zelfs werd terug geworpen tot over de Aisne. Nog altijd zijn de meeningen verschillend omtrent de juiste toe dracht van den terugslag. Moet men de aanleiding tot den terug tocht zoeken bij het rechter Duitsche leger (von Kluck), bij het 2e (von Hausen) of nog meer Oostelijk bij het leger van den Kroon prins van Duitschland De lezers hebben het hierbedoelde verslag reeds in extenso in de dagbladen kunnen lezen, zoodat we hier verder volstaan met de vermelding. 162

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 54