WM iJH mm Onerzicht can eenige Buitenlandsche Tijdschriften. Jahrbiicher (Augustus). In een artikel „Über das Begleiten des Infanterieangriffs houdt de schrijver een pleidooi voor het ten allen tijde begeleiden van den infanterie-aanval door een deel der artillerie. Dit is z. i. thans even goed mogelijk als in '70 (St. Privat), al veroorzaakt het natuurlijk verliezen. Deze artillerie zal al heel spoedig ten opzichte van de indirect vurende (gedekt staande) verdedigende artillerie in den dooden hoek komen en de direct vurende (zichtbaar staande) verdedigende artillerie zal door achtergebleven artillerie des aanvallers wel dusdanig bewerkt worden, dat zij de begeleidende artillerie niet veel schade kan doen. Als doelen voor de begeleidende artillerie komen vooral de verdedigende mitrailleurs in aanmerking. Voor de mitrailleurs des aanvallers gelden dezelfde beginselen in nog sterkere mate, terwijl schrijver meent, dat ook soms cavalerie den aanval zeer werkzaam kan ondersteunen, door, indien de infan terie-aanval tot stilstand komt, door middel van eene attaque den vijand te binden en daardoor de infanterie gelegenheid te geven vooruit te gaan, de artillerie om zonder groot gevaar dichterbij te komen. In het volgende artikel „Das grosze Vermachtnis der Zeit vor 100 Jahrenvergelijkt de schrijver het Pruisen van Gneisenau, Stein, Scharnhorst, Fichte, Arndt en Boyen met het huidige Duitsch- land. Toen het geheele volk, in alle lagen, bezield met opofferende vaderlandsliefde en idealisme. Nu (geschreven vóór den oorlog) het Duitsche volk verdeeld in talrijke, elkaar soms heftig bestrijdende partijen en klassen en een groot deel van het volk anti-vaderlands lievend gestemd, terwijl het materialisme hoogtij viert, alles zeer ten schade van Duitschlands kracht en de Duitsche eenheid tot een frase Dit alles moet en kan veranderen, zegt de schrijver („Die Auf- gabe unserer Zeit ist wieder die, die Gesamtkraft der Nation zu heben, dem Staate unserer Zukunft dienstbar zu machen") en hij behandelt achtereenvolgens verschillende middelen, die tot dit doel zullen kunnen voeren. In de 1ste plaats verbetering van den socia len toestand der mindere klassen, die zóó treurig is, dat het niet te verwonderen is, dat deze weinig vaderlandslievend gezind zijn. Verder het aanbinden van den strijd tegen het materialisme, tegen 165

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 57