Feb. 1915.] Overzicht van eenige buitenlandsche tijdschriften. partijgeest, tegen klassengeest; het ontwikkelen van zelfstandig heden; vorming van karakters, van persoonlijkheden - zoo noodig om de drijvende kracht der massa te vormen instede van hen te knottenhet herstellen van den ouden Duitschen eenvoud (In der Einfachheit ist Preuzen grosz geworden und nur in diesem knappen Zuschnitt kann es seine eingenartige Starke erhalten). Het leger speelt bij deze taak een eerste rol. Het moet en kan zijn: het op voedingsinstituut der Natie bij uitnemendheid. De schrijver werkt nu die legertaak eenigszins nader uit, geeft daarbij blijk van ruime idieën omtrent discipline en omtrent de noodzakelijkheid van een nauw voelinghouden van 't officierskorps met de burgermaatschappij en het maatschappelijk leven, wil het zijn sociale taak naar behooren vervullen. Het artikel zij ten zeerste ter lezing aanbevolen. We vermelden verder het artikel „Neuorganisation der Französi- sche Kavallerie". Aan het slot vindt men een betoog om in Duitsch- land «pok in vredestijd reeds cavalerie-divisiën op te richten, waarbij de schrijver tot steun van zijn betoog Balck en v. Verdy aanhaalt. In de Mitteilungen Artillerie- und Geniewesens No. 10 wordt het artikel over de bewapening van kustverdedigingswerken vervolgd. Houwitsers komen op schepen niet voor en waar de pantsering alleen tegen scheepsartillerie is berekend, is zij niet tegen treffers uit houwitsers bestand; belangrijke verandering hierin is uitgesloten, hetgeen dus pleit voor houwitsers als kustgeschut Inlusschen is de trefkans, in verband met de beweging van het doel, betrekkelijk gering, waarbij echter in het oog te houden valt, dat indien een vijandelijk schip den strijd wil aanbinden, het gedwongen is een regelmatigen koers te houden. Zal dus, tegen een poging tot for ceering van het vaarwater, de houwitser weinig kunnen doen, geheel anders wordt dit, als het schip (schepen) een bombardement begint. Ook vergete men niet, dat het schip een 2HX grootertrefvlak voor steil- dan voor vlakbaan-vuur biedt. In verband met de spreiding is de relatieve trefkans op voor kanonnen voor houwitsers (obere Winkel gruppe) voor houwitsers (untere Winkel gruppe) Ergo op korte afstanden van houwitsers zeer veel geringer dan van lange vuurmonden, maar op de groote afstanden echter be zitten de houwitsers meer trefkans. In 't algemeen acht de schrijver voor kustversterkingen noodig: Zware lange vuurmonden van minstens 38.1 c. M. 5000 75C0 10.000 M. 1.00 1.00 1.00 0.14 0.65 1.27 0.22 0.69 166

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 58