Scheiding tusschen Intendance en Militaire Adm. [Feb. 1915. Hoewel zulks in de omschrijving van zijn taak niet uitdrukkelijk is aangegeven, blijkt uit dit laatste punt (artikel 5), dat de maga- zijnsdienst ook onder de intendance ressorteert. Men zal moeten toegeven, dat de taak van den hoofdintendant allerminst scherp is omlijnd. Wat onder „verplegingsdienst" is te verstaan, wordt niet aangegeven, terwijl de restrictie „voor zoover deze tot de taak van de intendance behoort" de zaak slechts on duidelijker maakt. Men zou zeggen, dat de instructie juist moet aangeven wat tot de taak van de intendance behoort. Bedoelde restrictie geeft de vraag in den mond of er dan ook onderdeelen van den verplegingsdienst zijn, welke niet tot de taak der intendance behooren. Inderdaad moet deze vraag bevestigend worden beantwoord (geneeskundige dienst, enz.). Zijn er nu ook onderdeelen van den verplegingsdienst, welke niet tot de taak der intendance, maar tot die van de militaire administratie behooren? Ik hoor al het gede cideerd—lichtelijk verontwaardigd„neen" als antwoord op deze vraag, toch is deze nog zoo gek niet, zooals uit het vervolg zal blijken. De kwestie is, waar men de grens tusschen de bemoeienis van intendance en administratie wenscht te leggen; waar beide diensten in de praktijk veelal zoo nauw in elkaar grijpen, kan die grens niet anders dan vrij willekeurig zijn. Doch hierover straks meer en beschouwen we eerst de praktische gevolgen van de splitsing eens wat nader. Op het hoofdbureau, waar, zooals hiervoor is aangetoond, in de praktijk de zaken van materiëelen en van geldelijken aard reeds door verschillende personen werden behandeld, is in de behandeling in eerste instantie geen feitelijke verandering gekomen. Dezelfde personen, die vóór de scheiding bepaalde zaken in eerste instantie hadden te behandelen, zijn ook nu nog daarmede blast (behoudens enkele onderdeelen van ondergeschikt belang en— natuurlijk—de mu taties onder het personeel). Alleen heeft elke dienst nu een eigen chef, zoodat de hoofdintendant, die voorheen de geheele leiding alleen had, inderdaad van een zeer belangrijk quantum werk is ontlast ge worden, waardoor hij zijn aandacht uitsluitend kan schenken aan den verplegingsdienst. De gewestelijke intendanten hebben nu eveneens geenerlei bemoeie nis meer met den administratieven dienst; dit komt hierop neer, dat nu ook de algemeene leiding van dien dienst van hen op de officieren 115

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 5