Overzicht van eenige buitenlandsche tijdschriften. [Feb. 1915. Eene te langzame „redaction et transmission d'ordres" vormt een groot kwaad. Legers met een defensieven geest doortrokken, komen er door tot absolute passiviteit, in legers met offensieven geest bestaat alle kans, dat de leiding de leiding verliest (Duitsche leger Spicheren en 15 en 16 Augustus). Door de vele nieuwe hulpdiensten zijn sinds '70 de bevelen veel omvattender geworden; het is echter heelemaal niet noodig, dat de ten behoeve der hulpdiensten te geven bevelen, door een ieder gekend worden; het eerste werk moet altijd zijn de infanterie in gang te zetten, meer gedetailleerde bevelen kunnen tijdens den marsch worden verstrekt. Bij manoeuvres wordt alles minutieus in de bevelen geregeld, uren van afmarsch, legeringsplaatsen van onderdeelen etc., hetgeen ongetwijfeld voordeelen, doch nog veel meer nadeelen heeft. De algemeene regels, omtrent de meeste dier zaken, zijn den hoogeren ondercommandanten bekend, men kan dus ter zake met korte aan wijzingen volstaan. Bevelen behooren niet meer te bevatten, dan hetgeen de betrok kene bepaald weten moet en vooral geen plannen en voornemens van het Hoofdkwartier, vooreerst omdat die geheim moeten blijven en bovendien de zaak in den regel anders verloopt, dan de plannen aangaven en dan het vertrouwen in 't Hoofdkwartier maar schade lijdt (Moltke). De schrijver bestrijdt bovendien verder 't principe, „dat ieder volkomen op de hoogte moet zijn", omdat dit slechts aanleiding geeft tot een neiging der onder-commandanten om de bedoelingen op hunne eigen wijze uit te leggen en uit te voeren, waarvan de uitwerking der geheele actie slechts schade kan ondervinden. Sterk veroordeelt de schrijver de Fransche voorliefde voor het tijdelijk vormen van gemengde detachementen, waardoor het tac tisch verband verloren gaat, de eenheid van handelen gevaar loopt, de aandacht te veel naar die detachementen getrokken wordt, ter wijl het zwaartepunt toch altijd bij de reserve, die de beslissing brengt, ligt; hij juicht de bepaling in de nieuwe „Conduite des grandes unités dat het legerkorps met divisiën vecht, dan ook zeer toe. Een en ander wordt nader toegelicht met beschouwingen over de Fransche manoeuvres in 1913. 1) Een andere bepaling van dit reglement, ook strekkende om de waarde der „détachements" te verkleinen, zij hier vermeldla süreté de l'armée sera garantie par son dispositif même et par le mouvement en avant; les mesures de détail qui y sont rélatives seront abandonnées a 1' initiative du subordonné; elles ne prendront pas place dans les ordres, sauf dans quelques situations exceptionnelles. 169

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 61