Feb. 1915.] Overzicht van eenige buitenlandsche tijdschriften,. in de toekomst het noodige effect zal sorteeren; in Rusland het opvoeren van de vredessterkte tot 1 man per 100 inwoners, waardoor in 1918 deze 1.8000C0 man zal tellen; tot dat jaar zal gedurende den tijd, dat de jongste lichting nog onvoldoende geoefend is, de oudste lichting onder de wapenen blijven, waardoor de diensttijd tot 3Yï jaar wordt opgevoerd!). Verder een artikel over de weermacht der Scandinavische rijken, welke zuiver tot bescherming van neutraliteit en onafhankelijkheid is bestemd. Over aansluiting bij den Driebond wordt door hen geen oogenblik gedacht, ondanks een poging daartoe in Zweden, door den bekenden Sven Hedin gedaan. Ten slotte zij vermeld het artikel: „Apergu sur l'artillerie", waar in o.m. besproken worden 2 stroomingen op tactisch-artillerie ge bied, welke de schrijver betitelt als die der „Economie des forces" en die der „Concentration des feux". De eerste zou men de Fransche, de laatste de Duitsche theorie kunnen noemen, wat niet wegneemt, dat ook in Frankrijk meer en meer stemmen opgaan ten gunste van de concentration en tegen de économie, met hare „permanence de missions", hare „contre- batteries" en „batteries d'infanterie", (zie het zooeven besproken artikel van gen. Rocquerol). Het Fransche reglement huldigt noch zuiver de eene, noch zuiver de andere richting. Deze quaesties zijn öok besproken in de Wetenschappelijke Jaarberichten '12 en '13. De schrijver bespreekt verder het innemen van gemaskeerde stellingen, waarvan hij zegt: il ne sera pas toujours possible de se défiler, mais elle (l'artillerie) devra le faire toutes les fois que cela ne sera pas incompatible avec sa mission". Hij wijst verder op het gewicht van tijdig de artillerie voor hare taak gereed te hebben en op het feit, dat stellingverandering zeer gevaarlijk en veelal overbodig is, omdat het kanon tot op groote afstanden werkzaam kan zijnstellingverwisselingen moeten dan ook beperkt blijven tot de gevallen waarin er groote voordeelen mede te verkrijgen zijn. Jahrbücher. (November). Deze hoogst interessante aflevering geeft om te beginnen een artikel over het Russische leger en het oorlogstooneel „im Königreich Polen" van de hand van den generaal von Richter. Eerst wordt een overzicht gegeven van de sterkte en organisa tie, vervolgens het menschenmateriaal besproken, hetgeen voor de Pussen maar matig uitvalt (slechte volksvoeding, drankmisbruik, groot analphabeten, onzelfstandigheid van hoog tot laag, geen geestdrift voor den oorlog; de officieren lui, zelfzuchtig en bang 172

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 64