Overzicht van eenige buitenlandsche tijdschriften. [Feb. 1915. voor verantwoordelijkheid; sterke neiging tot het defensief); daar na de bewapening, munitieuitrusting, veldkleeding en gevechtsvoor schriften. Vervolgens een algemeen oordeel over het optreden der drie hoofuwapens in dezen oorlog. Bij de infanterie wordt de aanval onvoldoende krachtig uitge voerd en gaat spoedig in eene verdediging over. Het vuur is slecht gericht en wordi slecht geleid. De artillerie heeft blijkbaar in den Russischen-Japanschen oorlog veel geleerd en strijdt schouder aan schouder met de Infanterie. Vele der projectielen zouden niet springen, omdat zij met zand gevuld bleken te zijn; (dit zou wel een echt-Russische knoeierij zijn. -y-). Aan het slot geeft de schrijver eene beschrijving van het oorlogs- tooneel, omdat „dieses Land roit dem weiteren Vordringen unserer Heere nach Osten an Bedeutung gewinnt". Over het geheel is het land zeer vruchtbaar, produceert veel graan, terwijl de veevoorraad niet onbelangrijk is. Van de talrijke rivieren zijn de Weichsel en de Njemen bevaarbaar, de meeste rivieren vormen belangrijke hin dernissen door gering aantal bruggen, groote breedte (Weichsel bij Iwangorod 1800 M,) en snel wisselenden waterstand. Het klimaat is gematigd, de gemiddelde Januari temperatuur 4° C. Spoorwegen zijn er weinig, evenzoo groote wegen, troepenbewe gingen zijn ergo niet gemakkelijk. De bevolking is arm en vuil, echter, volgens den schrijver, den Duitschers goed gezind. Het volgende artikel behandelt „Das französische Heer unmittelbar vor dem Kriege im eignen Lichte". De schrijver zegt niet te willen beoordeelen of Frankrijk in ver band met den toestand van het Fransche leger op het gunstigste moment den oorlog inging. Intusschen doet hij uitkomen, dat zulks zeer waarschijnlijk niet het geval geweest is in verband met critiek in de pers, de Humbert-affaire, de nieuwe nog niet ingeleefde regle menten, het nog niet uitgevoerd zijn van meerdere uitbreidingen, den weinig gunstigen toestand van het vliegwezen. Gewezen wordt op de oorlogszuchtige stemming van de Fransche pers in lofuitingen op de qualiteit van het leger in de laatste Juli dagen, vooral door La France militaire. Verder betoogt de schrijver, dat in die dagen de mobilisatie in het geheim reeds in vollen gang was (bladzijde 403), hetgeen vrij ongelooflijk klinkt. Zelfs deelt de schrijver, mede, dat men 27 Juli reeds aan de concentratie begon en dat het plan bestond een over valling te doen in den Boven Elzas, in Lotharingen (tusschen Metz en Straatsburg) en door België, hetgeen door het snelle optreden der Duitschers verijdeld werd. 173

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 65